Sınıf öğretmenliği anabilim dalındaki topluma hizmet uygulamalarının değerlendirilmesi
The evaluation of the service learning at the primary school education department
- Tez No: 308950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAVUŞ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Araştırmanın temel amacı, Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı'ndaki Topluma Hizmet Uygulamaları'nın Öğretim Elemanları, öğretmen adayları, Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu Kurumları Yöneticileri tarafından değerlendirilmesidir. Araştırmanın nitel bölümünde olgu bilim deseni kullanılmıştır. Bu aşamada Öğretim Elemanları'nın örneklemini, 2010-2011 eğitim- öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Topluma Hizmet Uygulamaları'na danışmanlık yapan 10 Öğretim Elemanı, Topluma Hizmet Uygulamaları kapsamında etkinlik yürüten 10 kurum ve kuruluş yöneticisi oluşturmaktadır.Araştırmanın ikinci aşamasındaki öğrenci ölçeğinin örneklemini ise 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim gören 269 öğrenci oluşturmaktadır. Sonuçları değerlendirmede, cinsiyete, öğretim şekline, mezun olunan ortaöğretim kurumuna, öğrencilerin Topluma Hizmet Uygulamaları kapsamında katıldıkları proje sayıları değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı istatistiksel testler ile sınanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında elde edilen bulguların analizi sonucunda Öğretim Elemanlarının, kurum ve kuruluş yöneticilerinin Topluma Hizmet Uygulamaları'nı öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimleri açısından önemli gördükleri anlaşılmaktadır. Araştırmanın ikinci aşamasında öğrencilere uygulanan anket bulgularının analizi sonucunda ise; öğrencilerin Topluma Hizmet Uygulamaları sırasında çeşitli sorunlarla karşılaştıkları buna karşın Topluma Hizmet Uygulamaları'nı olumlu yönde algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is the evaluation of the Service Learning At The Primary Education Department by Instructors, teacher candidates, Non-Governmental Organizations and Public Institution Managers. The phenomenology design has been used in the qualitative section of the research. As a data collecting instrument, semi-constructed and non-leading interview technique have been applied. In this process, the sample of Instructors consists of 10 instructors consulting to the Service Learning in Çanakkale Onsekiz Mart University the Faculty of Education in the academic year of 2010-2011, 10 institution and foundation managers carrying out activities within the scope of Public Service Applications.The sample of student scale in the second process of the research consists of 269 students studying in 3rd and 4th class, in the department of Classroom Teaching in Çanakkale Onsekiz Mart University, in the academic year of 2010-2011. In the assessment of results, wheter there is a significant difference or not according to gender, teaching style, secondary education institution from which graduated, variables of number of projects that students participated in within the scope of Service Learning has been examined through statistical tests. As a result of the analysis of findings obtained from the first process of the research, it has been proved that Instructors, institution and foundation managers regard Service Learning as important in terms of personal and social development of the students. As a result of the analysis of findings from survey conducted on students in the second process of the research, it has been made out that students encounter various problems during Service Learning nonetheless detect Service Learning in a positive way.