Krizden (2001) krize (2008) bankacılık sektöründe yeniden yapılandırma sürecinin analizi
Analysis of restructuring process in banking sector since 2001 crisis to 2008 crisis
  1. Tez No: 308973
  2. Yazar: EMİNE YALAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kriz; toplumsal belirsizliğin giderilmesi için gerekli kararların alındığı sosyal, politik ve ekonomik hayatta kendini tekrarlayan bir yıkım ve onarım sürecidir. Günümüz dünya ekonomisinde 1970'li yılların sonunda gelişmiş ülkelerde başlayan, 1980'li yıllarla birlikte gelişmekte olan ülkeleri de kapsayacak bir biçimde yaygınlaşan küreselleşme olgusu, krizin kararların verildiği an olarak tanımlanır hale gelmesine yol açmıştır.Türkiye'de Şubat 2001 krizinde yaşananlar krizin bu tanımını doğrulamaktadır. Krizin bankacılık sektörü başta olmak üzere tüm sektörleri etkisi altına alması sonucu 14 Nisan 2001'de acil önlem planı olarak hazırlanan ?Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı? uygulamaya geçirilmiştir. Bu programla yıkıma uğrayan bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması, sektördeki problemlerin ortadan kaldırılması, bankaların sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve bankacılık sektörüne olan güvenin tekrar sağlanması amaçlanmıştır.2008 yılının son dönemlerinde ABD ve diğer batı ekonomilerinde ortaya çıkan finansal krizden, diğer gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye'de ciddi şekilde etkilenmiştir. Küresel krizin, Türkiye ekonomisindeki olumsuz etkileri bankacılık sektörüne de yansımıştır. Türk bankacılık sektörünün karlılık performansı azalırken, toplam krediler içinde, sorunlu kredilerin payında da artışlar olmuştur. Bu olumsuz gelişmeler dışında bankacılık sektörünün sermayesi yapısı 2001 krizinden sonra yeniden yapılandırma programının etkisi ile düzenli uygulanan reformlar sayesinde güçlü yapısını korumuş ve bankacılık sektörü büyümesini sürdürmüştür. Bundan dolayıdır ki diğer ülkelere oranla Türkiye krize çok daha hazırlıklı ve güçlü girmiştir. Türkiye, küresel krizden çok fazla yara almadan çıkabilmiştir. Buradan hareketle bu çalışmada, 2008 küresel krizinin Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkileri, 2001 krizi sonrası yapılan düzenlemeler de göz önünde tutularak incelenmiş, 2001 krizi sonrası yeniden yapılandırma programının bankacılık sistemini krizlere karşı dayanıklı hale getirdiği ve kırılganlıktan uzaklaştırdığı ortaya konulmuştur. Model, 1999-2008 yılları arasında 24 bankaya ait bazı göstergelerden oluşup, panel veri analizi metodu yardımıyla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crisis is a repetitive destruction and repair process in social, political and economic life in which the decisions necessary to solve social uncertainty are taken. Globalization phenomenon came out in the developed countries by the end of the 1970s in today's world economy and spread as to cover developing countries by the 1980s, became to be defined as the moment that the decisions on crisis were given.Experiences of the February 2001 crisis in Turkey have confirmed this definition. After the crisis affected all sectors, mainly the banking one, ?Strong Economy Transition Program? prepared as an emergency measure plan in April 14, 2001 was implemented. This program aimed to restructure of the degraded banking sector, eliminate the problems in the sector, strengthen capital structure of the banks and restore confidence towards the banking sector.In the late periods of 2008, like other developing countries, Turkey also has been severely affected by the financial crisis emerged in the United States and other western economies. The negative effects of the Global crisis in Turkey's economy were also reflected in banking sector. While profitability performance of Turkish banking sector reducing, the share of troubled loans in total loans have been in an increase. Apart from these negative developments, capital structure of the banking sector has maintained its strong structure and continued to grow due to the reforms implemented regularly owing to the restructuring program after the 2001 crisis. Therefore, in comparison with other countries Turkey has confronted the crisis much better prepared and stronger and as a result Turkey could overcome the crisis without taking too much injury.In this respect, in the study, the effects of the global financial crisis on Turkish banking sector has been evaluated regarding regulations implemented after 2001 crisis and it has been put forward that the restructuring program after the 2001 crisis made the banking system more resistant to crises and less fragile. The model has been composed of indicators of 24 banks covering 1999-2008 and presented via panel data analysis method.