Türkiye'deki sanat eğitiminin bir yansıması olarak 1977-2009 yılları arasında gerçekleşen sempozyum ve kongrelerin tespiti
Deternination of the symposium and conferences hold between years of 1977-2009 as a reflection of art education in Turkey
  1. Tez No: 308972
  2. Yazar: OLCAY KORANA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ülkemizde görsel sanatlar (resim-iş) eğitimi alanında yer alan konuların ele alınması ve görülen olumlu ve olumsuz yansımaların değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen Kongre ve Sempozyumlar da içerik olarak sanat eğitiminin gelişimini sağlaması açısından birçok konuya değinilmiştir. Fakat Türkiye genelinde sanat eğitimi ile ilgili Sempozyum ve Kongreler yeterli sayıda düzenlenmemektedir. Buda sanat eğitiminin gelişimini engellemektedir.Ülkemizde düzenlenmiş olan Sempozyum ve Kongrelerin bir kısmının sunumundan sonra basılı kaynağa dönüştürülmemesi, bu etkinliklerin zaman içerisinde yok sayılmalarına sebep olmuştur. Bu araştırmada; Sempozyum ve Kongrelerin 1977-2009 yılları arasında incelenerek sanat eğitimine etkileri tespit edilmiştir. Araştırmada model olarak ?Tarama Modeli? kullanılmıştır. Bu amaçla 1977 yılından günümüze sanat eğitimi tarihi ve gelişimi incelenmiştir. Atatürk'ün sanat eğitimi ile ilgili yapmış olduğu çalışmalara değinilerek, düşüncelerine yer verilmiştir. Tezimde sanatın eğitimin neresinde olduğu, eğitimin de sanatın neresinde yer aldığı değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmada Sempozyum ve Kongreler görsel sanatlar eğitiminin dört temel sorununa ( fiziki şartlar, ders programı, öğretmen yetiştirme ve genel sorunlar) yönelik yapılan araştırmadaki bulgular maddeler halinde görülmektedir. 1977-2009 tarihleri arasında düzenlenen, sanat eğitimini içine alan Sempozyum ve Kongrelerin tespiti yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many subjects for development of art education were discussed in congress and symposium organized for discussion subjects in education of visual arts (painting) and evaluation of positive and negative reflections seen in terms of context in our country. However, symposiums and congresses on art education are not organized in Turkey in sufficient number. This prevents the development of art education.Since the presentation of some parts of symposiums and congresses hold in our country is not transferred to written sources, they disappear in time. In this research, the years between 1977 and 2009 of symposium and congresses were examined and their effects on art education were determined. ?Screening model? was used as the model in the research. Fort his purpose, art education history and development from 1977 to the present time was analyzed. In my Research, opinions of Ataturk were quoted mentioning his works relating to art education. In my Thesis Evaluation of the place of art in education and the place of education in the art was carried out. Literature on art education was searched. Determination of symposium and congresses hold between years of 1977 and 2009 was performed and analyzed.