External shocks and adjustment efforts of non-oil developing countries and Turkey in the 1970 s.
- Tez No: 17624
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET ŞENSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada temel olarak gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye' de 1970'lerde yaşanan ekonomik kriz çeşitli boyutları ile incelenmeye çalışıldı. Bu inceleme sırasında ilk olarak yaşanan krizin olası içsel ve dışsal nedenleri gerek gelişmekte olan ülkeler için gerekse gelişmiş ülkeler için bir literatür taraması yardımı ile ortaya koyulmaya çalışıldı. Bunun yanı sıra aynı bağlamda, gelişmekte olan ülkelerin uygulayabileceği olası ekonomik uyum politikalarından da bahsedildi. Daha sonra kriz hem gelişmekte olan ülkeler hem de gelişmiş ülkeler bazında somut olarak incelendi. Bu incelemeler sırasında en önemli konulardan biri gelişmekte olan ülkelerin yaşadıkları bu ekonomik bunalıma nasıl tepki gösterdikleri, diğer bir değişle uyum gösterip göstermedikleri idi. Gelişmekte olan ülkelerde 1970'lerde yaşanan krizin somut nedenleri ülke bazı yerine tüm söz konusu ülkeler için genel olarak incelenirken, iktisadi uyum süreçleri ülke bazında incelenmiştir. Türkiye ise yukarıda bahsettiğimiz konular çerçevesinde gelişmekte olan ülkelere bir örnek olarak incelendi. Bu inceleme bir yandan gelişmekte olan ülkelerin durumunu daha iyi anlamamıza yardımcı olurken, öte yandan Türkiye'nin kendine özgü deneyimlerini de ortaya koymuştur.Bu çalışmalar sonucunda özellikle gelişmekte olan ülkeler için dışsal faktörler 1970'lerdeki bunalım için önemliyse de, içsel faktörlerin de yer yer önemi ortaya çıkmıştır. öte yandan her ne kadar uyum çabaları gelişmekte olan ülkelerin dış açıklarındaki artışı önleyememiş olsa da, yaşanan uyum süreçlerinin ülke bazında incelenmesi sonucunda birçok ülkede ekonomiyi uyumlandırma çabalarının krizin hemen sonrasında yaşandığını gördük. Diğer taraftan, Türkiye örneğinde, ülkenin 1978 ve 1979 yıllarına gelinceye kadar uyum politikalarını uygulamaya koymamış olduğunu görüyoruz. Bu durum, birçok gelişmekte olan ülkede dış borç bunalımının 1980'lerin başında gerçekleşmesine karşın Türkiye'de bu bunalımın 1977 'den itibaren yaşanmaya başlamasının en önemli nedenlerinden biri olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT in tlıis study, basically, the various aspects pf economic crisis appeared in the 1970s in developing countries and Turkey tried to be examined. Through out this examination, at first, possible external and internal causes of this crisis either for developing ör developed countries tried to be expressed by means of a literatüre survey. Additionally, within this respect,- the adjustment policies which can be applied by developing countries were also mentioned. Afterwards, this crisis in practice was examined both for developing and developed countries. During this examination, the question that whether developing countries adjusted as a response to this crisis ör not was öne of the main problems. Although the causes for the crisis in 1970s examined for ali developing countries as a whole, the adjustment processes investigated by country data. Turkey was examined as an example for developing countries in the context that we mentioned above. This examination öne the öne hand was helpful for better understanding of the situation of developing countries, on the other hand was helpful for finding out some pecularities of Turkish experiment. As a result of this study, besides the external factors, the effectiveness of internal factors for theİİİ crisis of 197Os in developing countries was explored. Additionally, it is observed that most of the developing countries just after the crisis period tried to adjust their economies, although these efforts did not prevent rising external deficits. On tlıe other hand, when we examine the Turkey we saw that She did not put into action any adjustment policy until 1978 and/or 1979. This fact seems to be öne of the main causes of the arise of foreign debt bottleneck för Turkey in 1977, in contrast to the appearence of this bottleneck at the beginning of the 1980s in most of the developing countries.