Türkiye'de beyaz yakalı suçlar olgusu ve uluslararası literatür açısından incelenmesi
White collar crimes phenomenon in Turkey and examination of it in terms of international literature
  1. Tez No: 308994
  2. Yazar: ADNAN COŞKUN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan suç olgusunu anlayabilmek ve toplumda yarattığı olumsuz etkileri bertaraf edebilmek amacı ile öneriler geliştirebilmek için sosyologlarca sayısız çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar tanımlayıcı ve betimletici nitelikler içerebilmektedir. Klasik suç yaklaşımından 1940'lı yıllar itibarı ile ayrılan beyaz yaka suçu kavramının kategorik olarak neleri kapsadığı sorusu halen net bir cevap bulabilmiş değildir. Diğer taraftan bu soruya cevap arayan sosyologlarca Sutherland'ın yapmış olduğu ilk tanımdan bu yana çok çeşitli beyaz yaka suçu tanımı yapılmıştır. Beyaz yaka suçu kavramının anlaşılabilmesi yolunda sosyologlarca yapılan çalışmalarda, ayırıcı birliktelikler teorisi ve rasyonel seçim teorisi gibi teorilerden faydalanılmıştır. Pek tabiidir ki suç dünyasında yer alan bir olgu olarak beyaz yaka suçunun kategorik olarak hangi suçları kapsadığı sorusuna da geçen zaman içerisinde cevap aranmıştır. Bu çerçevede yapılan çalışmalar neticesinde mesleki suçların, organizasyonel suçların, profosyonel suçların, organize suçların ve politik suçların tamamının veya bir kısmının beyaz yaka suçu kategorisine dahil edilebileceği sonucuna varılmıştır. 1980'li yıllarla birlikte Türkiye'de yaşanmaya başlanan ekonomik krizlerin de etkisi ile sıkça vuku bulan olgu olan beyaz yaka suçlarının anlaşılması yolunda yeni çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmada, dünyada beyaz yaka suçları ile ilgili olarak yapılmış olan çalışmalar neticesinde varılmış olan nokta da dikkate alınmak sureti ile Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Beyaz Yaka Suç Merkezi'nin 2006 yılında yayınlamış olduğu Beyaz Yaka Suçu Hakkında 2005 Ulusal Anketi ile 2009 yılında yayımlamış olduğu Beyaz Yaka Suç İstatistikleri'nde; Price Waterhouse Coopers Bağımsız Denetim Şirketi tarafından 2009 yılında yayımlanmış olan Global Ekonomik Suçlar Anketi'nde yer alan suçlarla sınırlı olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nde halihazırda yürürlükte olan ceza içerikli kanun maddelerinden beyaz yaka suç kategorisine girenler ile ilgili değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sociologists have made numerous studies in order to develop suggestions for the purpose of understanding the crime concept in the history of mankind and elimination of adverse impacts thereof on the society. Such studies may contain defining and describing qualities. What the categorical contents of the concept of the white collar crimes divided from conventional crime approach as of 1940s are still waiting for the answer. On the other hand, sociologists have made several definitions of white collar crimes since the definition made by Sutherland seeking answer of this question. In studies made by the sociologists in order to understand the white collar crime, theories such as distinctive associations theory and rational selection theory have been utilized. It is very natural that as a fact existing in the world of crimes, the answer to the question of what crimes are contained under white collar crime has been sought. In the studies conducted under this framework, it was concluded that All or part of the occupational crimes, organizational crimes, professional crimes, organized crimes and political crimes can be included in the category of white collar crime. During 1980s, there was a need for new studies in pursue of understanding white Collar crimes which is a fact that occurred quite frequently under the influence of financial crises experienced in Turkey. In this study conducted in this conjunction, also taking into account the achievement reached in the studies conducted regarding white collar's crimes worldwide, assessments have been made regarding the crimes falling within category of white collar crimes through studying the articles of crime law in effect in Turkey, provided that it is limited to the crimes listed under 2005 National Questionnaire about White Collar crimes published in 2006 by United States of America, National White Collar Crimes Center White Collar Crimes Statistics published in 2009 as well as Global Economic Crimes Questionnaire published in 2009 by Price Waterhouse Coopers, an Independent Auditing Company.