Body in transition: Cut this fat off of me! Research on the visual history of the body image and an attempt to deconstruct the hatred in society towards fat
Dönüşen vücutlar: Beni bu yağlardan kurtarın! Vücut şeklinin görsel tarihi üzerine araştırma ve toplumda şişmanlığa karşı duyulan nefreti yıkmak için bir girişim
- Tez No: 309036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LANFRANCO ACETİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, şişmanlık ve obeziteyi, bu sorunları deneyimleyen insanların kendi vucütlarının görünüşlerini nasıl algıladıkları ve toplumda şişmanlığın nasıl algılandığı üzerinden araştırmayı amaçlamaktadır. Tarih öncesi zamanlardan moderniteye kadar vücut şeklinin farklı görsel sunumlarının örneklerine dayanarak, tarih boyunca görsel sunumlardaki farklılıkların sosyal olarak yapılandırılmış vücut formu algısını nasıl etkilediği tartışılmaktadır.Böyle bir alanda çalışma yapma isteğim obeziteyle olan ve uzun yıllar süren kendi problemli ilişkime dayandığı için, çalışma öncelikle şişman insanların kendi vücutlarına dair deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarına ve kavramsallaştırdıklarına yoğunlaşmaktadır. Geleneksel çalışmalar şişmanlık konusuna ya patolojik söylemlerle yaklaşmaktadır, ki bunlar şişmanlığı bir hastalık olarak tanımlar, ya da psikosomatik söylemler kullanmaktadır, ki bunlar da şişmanlığı sosyal veya tıbbi bir problemin psikolojik semptomu olarak tanımlar. Psikoanalitik teori kanıtlar ki, algı egonun oluşturulmasında ve kişinin kendi vücuduyla ilişkisinde çok önemlidir. Vücudu tanımlarken algının rolünün önemini araştırabilmek için Batı görsel sanatlarının değişik dönemlerindeki güzellik idolleri çalışma içinde sunulmaktadır. Güzellik idolleri üzerine birbirini takip eden çeşitli çalışmalar, vücudun politik, kültürel ve ekonomik olarak şekillendirildiğini savunur. 1960'ların sonlarına doğru ortaya çıkan, vucüt imgesini geleneksel algı sınırlarının dışına çıkarmayı hedefleyen feminist hareketler özellikle feminist sanatçıların da kadın vücuduna dair çalışmaya başlamalarıyla hızlanır. Tezin son bölümünde açıklanan kendi sanatsal üretimime temel oluşturması açısından bu feminist teoriler güzellik idolleri tarihi üzerine yapılan araştırmayı takip edecek şekilde sunulmuştur.4 Ağustos 2010 tarihinde Sabancı üniversitesinde sergilenmeye başlayan Beni Bu Yağlardan Kurtarın! isimli sergimdeki altı farklı işi, tez süreci boyunca yaptığım araştırmalar sonunda ürettim. Tezimin son bölümünde irdelediğim Beni Bu Yağlardan Kurtarın! Şişmanlığa dair endişeleri vurgularken, ikinci jenerasyon feminist teorilerin eleştirel bakış açısından faydalanarak ideal vücutlara dair sosyal normları yıkmak adına bir girişimdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the issues of fat and obesity and analyze how one perceives his/her body image and how corpulence is perceived in the society. It discusses the changes on the representations of the body and how these changes reflect/affect different socially constructed body perceptions by looking at different images of the body from pre-historic times to modernity.Since my interest to research in such an area is based on my long term problematic relationship with obesity, the study first focuses on how do fat people understand and conceptualize their corporeal experiences. Traditional studies approach the issue of fat using either pathological discourses, which treat fatness as a disease, or psychosomatic discourses, which treat fatness as a symptom of a psychological disorder by recognizing corpulence as a medical or social problem. Psychoanalytic theory proves that perception is significant in the formation of the ego and one's relation to his/her own body. In order to analyze the significant role of perception in defining the body, beauty ideals of different eras in the history of Western visual arts are presented in the study. Consecutive studies on beauty ideals favors that bodies are politically, culturally, and economically constructed. Starting with the late 1960's, the efforts to liberate the representations of the body image from traditional bounds multiply as feminist artists' involvement on the issues of the female body increase. Feminist theories are explained in order to serve as the basis of my artistic production presented in the last chapter of the study.Six artworks I produced along with my thesis research are discussed and exhibited under the name Cut this fat off of me! on August 4th, 2010 at Sabancı University. Cut this fat off of me! deals with fat concerns from a second-generation feminist perspective based on deconstruction of the social norms regarding the body.