İlkokullarda rehberlik servislerinden beklentiler ve rehberlik servisinin öğrenciler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 30904
  2. Yazar: NECLA TUZCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
BOLUM 6 ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER 6.1.Özet Bu araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışmaların amacı; ilkokullarda rehberlik servislerine ihtiyaç olup olmadığım ve ilkokul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve velilerin beklediği rehberlik rüzmetlerini tespit etmektir. Araştırmanın evreni İstanbul İl' i olarak belirlenmiştir. Araştırmanın 1. bölümünü oluşturmak amacıyla tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenen okullardan seçilmiş 60 yönetici, 284 öğretmen ve 510 veli toplam 854 kişi araştırmanın ömeklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın 2. bölümündeki örneklem; 72 öğrenci velisi ve 213 öğrenci olmak üzere toplam 285 kişiden oluşmaktadır. Yöneticilere, öğretmenlere ve velilere araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul Rehberlik Hizmetlerinden Beklentiler Envanteri”ve“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmış elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma verileri değerlendirildiğinde, örneklemi oluşturan kişilerin rehberlik hizmetlerinden beklentilerinin yüksek olduğu görülmüştür. Yönetici, öğretmen ve velilerin tümü ilkokullarda rehberlik servislerine ihtiyaç bulunduğunu belirtmiş, bekledikleri hizmetleri de önem sırasına koymuşlardır. 212213 Yönetici ve öğretmenler öncelikle; öğrencilerin duygusal ve kişisel gelişimlerine yönelik çalışmaları tercih etmişlerdir. Bu çalışmaları başarısızlık nedenlerinin tespitime verimli ders çalışma yöntemleri ile ilgili çalışmalar izlemektedir. Veliler ise; öncelikle başarısızlık nedenlerinin tespitine yönelik çalışmaları ve verimli ders çalışma yöntemleri ile ilgili çalışmaların verilmesini tercih etmişlerdir. Araştırmanın ikinci bölümünde; pilot bir ilkokul seçilmiş ve bu ilkokulda rehberlik servisi kurulmuştur. Rehberlik servisinin yaptığı çalışmaların öğrenciler ve veliler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Rehberlik servisi tarafından öğrencilere sosyogram, problem tarama envanteri ve atılganlık envanteri uygulanmıştır, öğrenci velilerine de aile hayatı ve çocuk yetiştirme tutumu ölçeği - PARI uygulanmıştır. Bu çalışmaların dışında öğrenci ve velilerle bireysel psikolojik danışma, bireysel görüşmeler, grupla psikolojik danışma ve atılganlık eğitimi verilmiştir. Öğrenci ve velilere belirli dönemlerde konferanslar verilmiştir. Rehberlik servisinin yaptığı çalışmalara katılan öğrenci ve veliler deney grubunu oluşturmuştur. Çalışmalara katılmayan öğrenci ve veliler de kontrol grubunu oluşturmuştur. Tüm envanter ve ölçekler dönem başmda ve sonunda aynı kişilere yemden uygulanmış, deney grubu ve kontrol grubunun ön test - son test sonuçlan test edilmiştir. Elde edilen sonuca göre; deney grubunun problem tarama envanteri, atılganlık envanteri ve aile hayatı ve çocuk yetiştirme ölçeği ön test - sonBOLUM 6 ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER 6.1.Özet Bu araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışmaların amacı; ilkokullarda rehberlik servislerine ihtiyaç olup olmadığım ve ilkokul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve velilerin beklediği rehberlik rüzmetlerini tespit etmektir. Araştırmanın evreni İstanbul İl' i olarak belirlenmiştir. Araştırmanın 1. bölümünü oluşturmak amacıyla tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenen okullardan seçilmiş 60 yönetici, 284 öğretmen ve 510 veli toplam 854 kişi araştırmanın ömeklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın 2. bölümündeki örneklem; 72 öğrenci velisi ve 213 öğrenci olmak üzere toplam 285 kişiden oluşmaktadır. Yöneticilere, öğretmenlere ve velilere araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul Rehberlik Hizmetlerinden Beklentiler Envanteri”ve“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmış elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma verileri değerlendirildiğinde, örneklemi oluşturan kişilerin rehberlik hizmetlerinden beklentilerinin yüksek olduğu görülmüştür. Yönetici, öğretmen ve velilerin tümü ilkokullarda rehberlik servislerine ihtiyaç bulunduğunu belirtmiş, bekledikleri hizmetleri de önem sırasına koymuşlardır. 212
Özet (Çeviri)
SUMMARY Research is consisted of two part. The first section designed to point out whether guidance and counseling services were needed in elementary level and to establish the expectations of elementary school administrators, teachers and parent from the school guidance services. The random sample consisted of 60 administrators, 284 teachers, and 510 parents residing in Istanbul. In the first part,“Elementary School Guidance Expectation. Inventory”and“Personal Information Form”were applied and the results were interpreted. The expectations of participants were found significantly high in this part. Adrninistrators, teachers and parent stated that guidance services in schools had a very important effect. They also pointed out of the row of the importance of subjects asked. According to administrators and teachers, services offered by guidance service should mostly focus on emotional and personal development of the students. The next important issues were indicated as to investigate the reasons of school failures and to help children teaching effective ways of studying which were indicated as the most important from parents. At the second section of the study a pilot school selected to set up a guidance service in it. The aim of the research at this part was to indicate the effects of this service on the students and their parents. IVSociogram, Problem Check List, and Assertiveness Child Inventory were administred to the students while Parent Attitude Research Instrument (PARI) to the parents of them. Besides, individual counseling and assertiveness training, also seminers were given to the students and their parents occasionally. The participants of the guidance service at the school were experimental group and the unparticipants were control group of the study at were control group of the study at this section. Whole scales and inventories were administred to the both groups as pre-test and post-test at the beginning and the and of the study. After all, results were interpreted. The results of the experimental group were significantly effectual than the control group. On the other hand a teacher, administrators and a student-parent assessment questionnaires, designed by the investigator, were given to the related individuals. According to the answers of the respondens the studies done by the guidance service were indicated as affirmative. Thus the hypothesises of the study were accepted.