İlkokullardaki psikolojik danışma ve rehberlik servisinin etkililiğine ilişkin bir inceleme
An investigation on the effectiveness of psychological counseling and guidance in primary schools
  1. Tez No: 834661
  2. Yazar: HİLAL YEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET EPÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın temel amacı psikolojik danışma ve rehberlik servisi bulunan ilkokullarda görev yapan okul yöneticileri, sınıf öğretmenleri ve psikolojik danışmanların PDR servisinin etkililiğine ilişkin görüşlerini incelemektedir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma örneklemi, Batman ili merkezinde 2022-2023 öğretim yılında ilkokulda görev yapmakta olan 51 okul yöneticisi, 289 sınıf öğretmeni, 52 psikolojik danışmandan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Selen (2008) tarafından geliştirilen“Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisinin Etkililiği Değerlendirme Ölçeği”ve yine araştırma için özel olarak hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.Verilerin analizinde SPSS bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için normallik testine başvurulmuştur. Ancak verilerin normal bir dağılım sergilemediği görüldüğünden non-parametrik test yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; okul yöneticilerinin, sınıf öğretmenlerinin, psikolojik danışmanların PDR servisinin etkililiğine ilişkin görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the opinions of school administrators, classroom teachers and psychological counselors working in primary schools with psychological counseling and guidance services regarding the effectiveness of the PDR service. In line with the purpose of the research, survey model, one of the quantitative research methods, was used. The study sample of the research consists of 51 school administrators, 289 classroom teachers, and 52 psychological counselors working in primary schools in the 2022-2023 academic year in the center of Batman province. In the research, the“Guidanceand Counseling Services Effectiveness Evaluation Scale”developed by Selen (2008) and the“Personal Information Form”specially prepared for the research were used as data collection tools. SPSS computer package program was used in the analysis of the data. Normality test was used to analyze the data. However, since it was seen that the data did not exhibit a normal distribution, a non-parametric test was performed. As a result of the research; It has been observed that the opinions of school administrators, classroom teachers and psychological counselors regarding the effectiveness of the PDR service are generally positive.