Graphagos: Evolutionary algorithm as a model for the creative process and as a tool to create graphic design products
Graphagos: Bir yaratıcılık modeli ve bir grafik tasarım üretme aracı olarak evrimsel algoritma
  1. Tez No: 309057
  2. Yazar: DENİZ CEM ÖNDUYGU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ELİF AYİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Evrim, ortamdan ve malzemeden bağımsız, üç koşulla ? eşlenme, çeşitlenme ve seçilim ? işleyen bir algoritmadır ve çıktısı tasarımdır. Memetik kuramına göre insan kültürünün öğeleri, kendilerini kodlayan memler eşlenir, çeşitlenir ve seçilirken bu algoritmaya göre evrilirler. Bu bağlamda, insan yaratıcılığı da, beyindeki rastgele çeşitlenmelerin milisaniyeler içinde bilinçdışı seçilimlerden geçtiği evrimsel bir süreçtir.Dijital evrimsel algoritmalar bugün tasarım üretmek ve optimizasyon problemlerini çözmek için kullanılmaktadır. Grafik tasarım da, işlevsel doğası nedeniyle, evrimsel algoritmalar için verimli bir araştırma ve uygulama alanı olma potansiyeline sahiptir. Gráphagos, insan kullanıcının yaptığı değerlendirme sonuçlarını kullanan ve rastgele değişiklikler ile yeni tasarımlar üreten bir genetik algoritma ile işlemektedir. Program, aslen, grafik tasarımcı ve onun eskiz ortamından oluşan sistem dahilinde gerçekleşen yaratıcı süreci modellemek üzere tasarlanmıştır.Gráphagos, grafik tasarım ürünlerinin, rastgele değişikliklerin seçilmesi ve birikmesi ile ortaya çıkabileceğini gösteren bir örnektir. Ayrıca, grafik tasarım üretmek için yeni bir araç sunmaktadır. Bunlara ek olarak, görsel tercihlerimiz hakkında veri toplamak için bir araç olarak da kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Evolution is a substrate-neutral algorithm that creates design, working with three conditions: replication, variation, and selection. The memetic theory posits that elements of human culture are subject to the algorithm of evolution as the memes that code for them are replicated, varied and selected. Within this paradigm, human creativity can be explained as an evolutionary process within the brain where random variations are unconsciously selected in milliseconds.Digital evolutionary algorithms are being used today to create design and to solve optimization problems. Graphic design, due to its functional nature, has the potential to be a very fruitful area of research and application for evolutionary algorithms. Gráphagos uses genetic algorithms to randomly mutate and replicate the designs according to a human user?s evaluation. The program is primarily designed as a model for the creative process occurring in the system that consists of the graphic designer and the sketching medium.Gráphagos demonstrates how graphic design can emerge when random mutations are selected and accumulated. The program additionally offers a new tool for making graphic design. It may also be used as a tool for gathering data about our visual preferences.