İzmir Agorası'ndaki grafitoların araştırılması ve seramik yüzeylerde uygulanması
Research of graphitos in Izmir Agoras and their application on ceramic surfaces
- Tez No: 961836
- Danışmanlar: DOÇ. MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İzmir (Smyrna) Agorası'nda bulunan Grafitolar, günümüzden 1800 yıl öncesine dayanmaktadır. Avrupa'da bulunan en zengin Antik Yunanca Grafito koleksiyonu İzmir'dedir. Bu bakımdan Smyrna Agorası eşsiz bir öneme sahiptir. M.Ö. 1600'lere dayanan seramik malzeme ile günümüzden 1800 yıl önce yapılmış olan Grafitoların seramik formlar aracılığı ile iki boyutlu halinden üç boyutlu hale geçirilmesi, bu tezin ana hedefidir. Günümüzde Grafiti olarak varlığını sürdüren sanat dalı, antik dönem Grafitolarının güncel hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Smyrna Agorası'nda kazı başkanı olarak çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Akın Ersoy ile Smyrna Agorası'na gidilip görüşme yapılmış ve bilgiler alınmıştır. Daha sonra, bazilikanın bodrum katında 1. ve 2.galerilerde bulunan Grafitolar bizzat gezilerek görülmüştür. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Yolaçan ile bizzat görüşülmüş, kaynaklar hakkında bilgiler alınmıştır. Araştırmalar neticesinde elde edinilen makale, dergi ve tezler ile Smyrna Agorası tarihi araştırılmış, bulunan yapılar hakında bilgiler verilmiştir. Bu tez kapsamında konumuz olan Grafitolar, deniz ticareti ile ilgili Grafitolar ile sınırlandırılmıştır. Çünkü gemi, gladyatör ve mimari-hayvan tasvirleri gibi birçok çeşitte Grafito Smyrna Agorası'nda mevcuttur. Grafito boyaları yerine günümüz teknolojileri ile üretilen sır altı boyalar, airbrush kullanılarak seramik formlar üzerine, sanatsal gaye güdülerek Grafiti uygulamaları yapılmıştır. İlk olarak sır altı boyalar ile renk denemeleri yapılmış, üzerine sır atılarak etkisi gözlemlenmiştir. Çıkan sonuçlar neticesinde onaylanan tasarımlar üzerine uygulamalar yapılmıştır. Bu sayede Grafitolar, Smyrna Agorası'ndaki iki boyutlu halinden, daha renkli ve okunaklı olarak seramik formlar aracılığı ile üç boyutlu olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The graffiti found in the Agora of Izmir (Smyrna) date back 1800 years. The richest collection of ancient Greek graffiti in Europe is located in Izmir, making the Smyrna Agora uniquely significant. The main objective of this thesis is to transform the graffiti, which were created 1800 years ago alongside ceramic materials dating back to 1600 BCE, from their two-dimensional form into a three-dimensional representation using ceramic forms. Today, the art form that persists as graffiti can be seen as the modern version of ancient graffiti. A visit to the Smyrna Agora was made to consult with Prof. Dr. Akın Ersoy, who continues his work there as the excavation director, and relevant information was gathered. Later, the graffiti located in the 1st and 2nd galleries in the basement of the basilica were personally examined. A meeting was held with Dr. Burak Yolaçan, a faculty member in the Archaeology Department at Dokuz Eylül University, and information about sources was obtained. Through research conducted using articles, journals, and theses, the history of Smyrna Agora was explored, and details about the discovered structures were provided. For this thesis, the graffiti in focus have been limited to those related to maritime trade. This is because the Smyrna Agora contains various types of graffiti, including depictions of ships, gladiators, architecture, and animals. Instead of graffiti paints, modern technologies were utilized, including underglaze paints applied onto ceramic forms using airbrush techniques, with an artistic intent behind the graffiti applications. Initially, color tests were conducted with underglaze paints, and their effects were observed after applying the glaze. Based on the results, approved designs were implemented. In this way, the graffiti in the Smyrna Agora were reinterpreted, transforming their two-dimensional form into a more colorful and legible three-dimensional representation through ceramic forms.