Optimal skill distribution in Mirrleesian taxation
Mirrlees yaklaşımı ile vergilendirmede optimal yetenek dağılımı
- Tez No: 309058
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI YAZICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bizim çalışmamızın motivasyonu farklı yapılarda bireyleri olan bir toplumda gelir elde etmemizi sağlayan yetenekleri nasıl dağıtmalıyız ki toplum refahı optimal olsun. Leung ve Yazıcı (2010) bu konuyu analitik olarak analiz yapan ilk çalışmadır. Bu çalışmanın ışığında, optimal yetenek dağılımını faydacı ve eşitlikçi toplumsal refah fonksiyonlarıyla ayrı ayrı inceledik ve 2 tür analiz yaptık. Öncelikle, farklı toplumsal refah fonksiyonları altında yetenek dağıtım seçimlerinin refaha olan etkilerini ölçen bir nümerik analiz sunduk. İkinci olarak, optimal yetenek dağıtımını farklı refah fonksiyonları için, farklı varsayımlarla karakterize ettik. İlk sonucumuz şunu gösteriyor ki, kullanılan refah fonksiyonun faydacı ya da eşitlikçi olmasından bağımsız olarak, bütün yeteneği toplumda sadece bir tipe dağıtmak her zaman optimaldir. İkinci sonucumuz ise, yetenek dağıtımı yapılmayan Mirrlees yaklaşımı ile vergilendirmeden, yetenek dağıtımı yapan Mirrlees yakalaşımı ile vergilendirmeye geçildiğinde elde edilen refah artışının, laissez faire piyasasından yetenek dağıtımı yapılmayan Mirrlees yaklaşımı ile vergilendirmeye geçildiğinde elde edilen refah artışından hem faydacı hem de eşitlikçi problemlerde her zaman çok daha fazla olmasıdır. Son sonucumuz ise yine hem faydacı hem de eşitlikçi problemlerde, tamamen eşit olmayan bir şekilde yapılan yetenek dağıtımının tipler arasındaki hazların dağılımı açısından daha eşitlikçi bir toplum yapısı sağlanıyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The motivation of our study is how to redistribute income earning skills in a heterogeneous society to reach the social optimum. Leung and Yazıcı (2010) write the first paper that analyzes this issue analytically. In light of their study, we analyze the optimum skill distribution with utilitarian and egalitarian social welfare functions and conduct two analyses. Firstly, we provide numerical simulations to measure the welfare effects of skill distribution choice under di¤erent social welfare functions. Secondly, we characterize the optimum skill distribution for different objective welfare functions with different assumptions. Our first result indicates that, it is always optimal to distribute all skills to one type in a society regardless of whether we use egalitarian or utilitarian objective social welfare functions. Secondly, an increase in welfare from Mirrleesian taxation without skill distribution to Mirrleesian taxation with skill distribution is always much more than an increase from laissez faire market to Mirrleesian taxation without skill distribution in both utilitarian and egalitarian problems. Our final result is that the economy with perfectly unequal skill distribution provides a more egalitarian society in terms of how utilities are distributed across agents, in both utilitarian and egalitarian problems.