Tracing a middle class: An inquiry on the Ottoman city of Kayseri 17th and 18th centuries
Orta sınıfın peşinde: 17. ve 18. yy'da Kayseri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 309064
  2. Yazar: PINAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA CANBAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı 17. ve 18. yy.'da Kayseri'de değişen tüketim alışkanlıklarının incelenmesi yoluyla bir Osmanlı orta sınıfı tanımı yapmaktır. Tüketim alışkanlıkları ve yaşam standartları açısından bakıldığında orta sınıfın ayrı bir sosyal grup oluşturup oluşturmadığı ve sahip olunan kişisel tüketim mallarının miktarı üzerinden bir sınıf tanımı yapılıp yapılamayacağı burada ilgilenilen temel sorulardır. İncelenen veri tabanı 33 kadı sicilinde alınmış 1660-1680, 1700-1720 ve 1780-1800 dönemlerine ait terekelerdir. Çalışmanın temel argümanı, zenginlikle karşılaştırıldığında, kişisel tüketim malları stoğunun yaşam standardını değerlendirirken daha iyi bir gösterge olduğudur. Sonuçlar Kayseri'de kişisel zenginliğin ekonominin yükseliş ve düşüşleriyle paralel şekilde dalgalandığını göstermektedir. Tereke başına düşen zenginlik, geç 17.yy.'dan itibaren artmış, 18.yy. sonunda ise düşüşe geçmiştir. Söz konusu dönem boyunca, zenginlik düzeyi yoluyla tanımlanan orta sınıf beligin biçimde genişlerken, tüketim malları stoğu yoluyla tanımlanan orta sınıf, 17.yy.'da genişlemiş, ve 18.yy. sonunda daralmıştır. Orta sınıf terekelerinde gözlemlenen kişisel zenginlik ve tüketim mallarının tereke başına düşen değerindeki düşüşe rağmen, mal endeksi oluşturularak yapılmış ve sahip olunan tüketim mallarının içeriğine ilişkin bir inceleme 1700-1720 ve 1780-1800 aralığı için de yaşam standartlarında bir yükseliş olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu çalışmada ortaya çıkan sonuçlar, 'orta sınıf'ın kendine özgü tüketim kalıpları sergilediği ve dolayısıyla, sosyal sınıfların tüketim alışkanlıkları temelinde tanımlanabileceği varsayımlarını doğrulamıştır. Endekste belirtilen malları daha çok sahiplenme yönündeki eğilim Kayseri'de orta sınıfa mensup kişilerin zevk ve kararlarında belirgin bir değişikliğe işaret etmektedir. Bu sosyal grup temel ihtiyaçların ötesine geçmiş ve bir dizi lüks tüketim malına sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to develop a definition of an early modern 'Ottoman middle class' in the context of Kayseri through an examination of the changing consumption patterns. Whether the 'middling sort' constituted a distinctive social group in regards to their consumption habits and material well-being, and whether class boundaries can be defined in the basis of the amount of personal consumption goods possessed, are the main questions dealt with. The data examined in this study come from three sets of probate inventories taken from 33 registers. The three sets cover the periods 1660-1680, 1700-1720, and 1780-1800. It is argued that compared to wealth, stocks of personal and household belongings is a better indicator of living standards. The results indicate that from the mid-seventeenth to the late eighteenth century, personal wealth in Kayseri fluctuated in tandem with the ups and downs of the overall economy: rising from the late seventeenth century onwards, and then falling in the late eighteenth century. During the period, the 'middle class', defined through wealth brackets, considerably expanded, whereas the 'middle class', identified on the basis of stocks of consumer durables, expanded in the late seventeenth, and than shrank in the late eighteenth century. Despite the decline in personal wealth and the mean value of consumer durables observed in the inventories belonging to the 'middle class', an analysis of the composition of consumer durables, through an index of amenities, demonstrate signs of improving material standards of living from 1700-1720 to 1780-1800. Furthermore, 'middle class' presented distinguishing consumption patterns, justifying the assumption that classes can also be identified on the basis of consumption habits. The decision to acquire more of the goods mentioned in the index shows a significant shift in tastes of the inhabitants of Kayseri belonging to middle class, who by the end of the eighteenth century, moved beyond the level of sufficiency and owned a range of luxury goods besides the ordinary amenities.