Eighteenth century realism and Defoe
Onsekizinci yüzyıl gerçekçiliği ve Defoe
- Tez No: 221727
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Siyasal Bilimler, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Political Science, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
On sekizinci yüzyıl ngiltere'si orta sınıfın yükselmesi, ticaretin gelismesi, seküler Protestanlıgın yayılması, sömürgecilik dürtülerinin belirmesi, John Locke, David Hume ve Thomas Reid'in ampirik felsefesinin etkileri, ve bunun sonucu olarak sosyal, ekonomik ve düsünsel alanlarda kendisini gösteren bireycilik gibi gelismeler çerçevesinde tanımlanır. Toplumsal, ekonomik ve düsünsel yapıda ortaya çıkan degisiklikleri, ekonomik bireyciligi ve seküler maddeciligi en zengin bir biçimde yansıtan araç realist roman sanatıdır. Dolayısıyla, on sekizinci yüzyılın basında gerçekçi romanın yükselisi orta sınıfın yükselisi baglamında incelenir. Daniel Defoe ilk realist romancılardan birisi olarak kabul edilir. Defoe, kurmaca anlatılarında rasyonel ve ampirik düsünce sistemini kullanarak ve kurmaca degil gerçegi yansıttıgını iddia ederek toplumsal ve ekonomik ayrıntıları gerçege tıpa tıp benzer sekilde yansıtır. Defoe, Puriten samimiyeti ve projeler gelistirmeye yönelik sevki ile Benjamin Franklin'in öncüsüdür; para ve kâr pesinde kosan ve ekonomik benmerkezciligi örnekleyen karakterleri ile ise çagının ve yükselen kapitalizmim sözcüsüdür. Defoe, aynı zamanda, kendisinin de bir tüccar ve gazeteci olması nedeniyle eserlerinde gazeteciliginden ve çesitli konularda kitapçıklar hazırlamıs olmaktan kaynaklanan deneyimlerini ve ayrıntılı gözlem yapma yetenegini de yansıtır. Defoe'nun eserleri hem ekonomik gerçekleri gayet iyi kavradıgını hem de Locke'un ampirik felsefesini bildigini açıkça gösterir. Bu tez Defoe'nun kurmaca karakterlerinin ve anlatılarının epistemolojisini incelemek amacını tasıyor. Bunun için, Defoe'nun eserlerinin ayırıcı özellikleri hem ortaya çıktıkları maddi temeller üzerinde izlenmis hem de bu eserlerin söylemlerinin realist epistemolojinin baslıca kavramlarını nasıl örnekledigi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Eighteenth century in England is characterized by the rise of the middle class, the development of mercantilism, the spread of secularized Protestantism, the impulses of English expansionism and colonialism as well as the empirical philosophy of John Locke, David Hume and Thomas Reid, and consequent individualism in social, economic and intellectual arena. The medium that most completely mirrored the developments in the socio-economic and intellectual structure has been the realist epistemology employed by the novel. For this reason, the rise of the early eighteenth century realist novel is widely analyzed in the context of the rise of the middle class. Daniel Defoe is acknowledged as one of the first realist novelists; employing rationalist and empirical mode of thinking and laying claim to factuality rather than fictionality, he assimilates in his fictional narratives social and economic details in utter verisimilitude. With his Puritan sincerity and eagerness for projects, Defoe is the predecessor of Benjamin Franklin in America; with his egocentric characters that pursue money and profit embodying economic individualism, he is the spokesmen of emerging capitalism. As the prototype of the journalist, on the other hand, he reflects in his works not only his own experience as a merchant, reporter, journalist, and a pamphleteer, but also the new standards of observation. His works demonstrate an apparent knowledge of economic realities as well as Locke?s empiricist theory. This study is concerned with epistemology of Defoe?s fictional characters and narratives. Drawing mainly on historical materialist methodology, we deal with the distinguishing nature of Defoe?s novels, tracing its roots both in material conditions wherein they emerged, and in the discourse of his novels which embodies the basic tenets of realist epistemology.