Alışveriş merkezlerinin yerel boyutlu girişimciliğe etkilerinin araştırılması
The investigation of shopping centers effects on local scale entrepreneurship
  1. Tez No: 309089
  2. Yazar: PETEK BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alışveriş, insanların üretmeye başladıkları zamandan bu yana değişen bir kavram olmuştur. Alışveriş kavramının değişmesi alışveriş için tercih edilen mekanların da değişimini gerektirmiştir. Temeli kapalı çarşı modellerine dayanan alışveriş merkezleri günümüzde tüketicilerin tercih ettikleri yapılar olmaktadır. Bu tercihin nedeni alışveriş merkezlerinin modernliğe, çeşitliliğe ve sosyal ortamlara sahip olmasıdır. Tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda eğlenmek ve sosyalleşmek istemesi alışveriş merkezlerinin önemini arttırmaktadır. Alışveriş merkezleri büyüklüklerine göre sınıflandırılmakta ve birçok değişik yapıda alışveriş merkezi çeşidi bulunmaktadır. Bu durum alışveriş merkezlerini diğer alışveriş mekanlarından farklılaştırmaktadır.Alışveriş merkezlerinin sahip olduğu birçok özellik yerel boyutta faaliyet gösteren girişimlerde bulunmamaktadır. Bu durum yerel girişimler açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Özellikle yerel girişimlerin alışveriş merkezleri ile rekabet edememesi ayakta kalmalarına ve büyümelerine engel olmaktadır. Alışveriş merkezleri kuruldukları kente, fiziksel, ekonomik ve sosyal açıdan etki etmektedir. Alışveriş merkezleri kentlerin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlarken yerel girişimlerin ayakta kalması için olumsuz bir durum oluşturmaktadırlar. Bunun yanında alışveriş merkezlerinin bölgelerdeki ticareti canlandırması az da olsa yerel girişimleri de canlandırmakta ve olumlu etkileyebilmektedir.Bu araştırmada alışveriş merkezleri ve etkileri teorik olarak incelenmiştir. Daha sonra, alışveriş merkezlerinin yerel girişimcilik üzerindeki olumsuz etkilerini belirlemeye yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan araştırmada alışveriş merkezlerinin yerel boyutlu girişimcilik üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shopping is a concept that has been changed since people have started to produce. Changing shopping concept is to require changing of the preferred places for shopping. Today, shopping centers that based on the covered market structure models are to be preferred by consumers. The reason of this prefer is shopping centers to have modernity, diversity and social environments. When consumers fill their needs, at the same time, they want to have fun and to socialize. This situation is to increase the importance of shopping centers. Shopping centers are categorized according to size and there are many different shopping center types. This situation is differentiate shopping centers from other shopping places.Local scale entrepreneurships don?t have that shopping centers have many features. This lacks reveal the negative results in terms of local entrepreneurships. Espcially, local entrepreneurships don?t rival against shopping centers. This situation hinders growthing and flourishing local entrepreneurships. Shopping centers impact cities in terms of physical, economical and social. Shopping centers contribute development of cities but they may hinder for the survival of local entrepreneurships. Besides, shopping centers foster trade in cities may impact local entrepreneurships positively a little.In this research, shopping centers and their effects were investigated theoretically. Later, a survey was conducted upon local entrepreneurships for determining shopping centers negative effect on local entrepreneurships. At the result of research, it was determined that shopping centers impact local entrepreneurships negatively.