Toplam kalite yönetiminin üretim planlama/kontrolüne etkisi: Balıkesir ili gıda sektöründe faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri işletmelerine ilişkin bir uygulama
Effect of the total quality management on production planning control: An application work for dairy companies that operate in the food sector in Balıkesir province
  1. Tez No: 309090
  2. Yazar: RUŞEN SEZEN KIŞLALIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulayan ve uygulamayan işletmelerin bu yönetim felsefesini kullanma veya kullanmama nedenleri ile üretim planlama ve kontrol üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. İlk iki bölüm teorik bilgilerden, üçüncü bölüm konuları destekleyen uygulama çalışmasının değerlendirilmesinden oluşmaktadır.Birinci bölümde, kalite kavramından TKY'ne geçiş ve ISO 9000 ile ilgili bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, üretim yönetimi, üretim planlama ve kontrol konuları ile ilgili bilgiler verilerek, TKY ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde, TKY'nin Üretim Planlama / Kontrolüne Etkisi'ne ait Balıkesir İli Gıda Sektöründe Faaliyet Gösteren Süt Ve Süt Ürünleri İşletmelerine İlişkin yapılmış olan uygulamaya yer verilmiştir.Bu çalışmanın verileri, Balıkesir ilinde gıda sektöründe faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri işletmelerinden alınmıştır. Veriler SPSS ortamında istatistiksel değerlendirmeye tabi tutulmuş ve tablolar halinde sonuçlar değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonucunda, TKY uygulayan işletmelerin uygulama sebepleri, uygulamayan işletmelerin uygulamama sebepleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda üretim planlama ve kontrol çerçevesinde Toplam Kalite Yönetimi uygulayan ve uygulamayan işletmelerin, üretim planlama, verimlilik, ürün hataları, tedarikçiler, sipariş verilişi ve müşteri şikayetlerine ilişkin benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the reason for why some enterprises implement Total Quality Management (TQM) as a management philosophy and some do not while determining the comparative effects of this strategy on production planning and control. This study consists of three parts, the first two of which is reserved for theoretical knowledge and the final part for the assessment of an application work.The first chapter presents theoretical information regarding the transition from the concept of ?quality? to ?TQM? and ?ISO 9000?. The second chapter attempts to explain such subjects as production management, production planning and control issues as well as their relations with TQM. The third chapter accounts for an application work which essentially relates to the effects of TQM on production planning/control for dairy companies that operate in the food sector in Balıkesir province.The data used in this study has been collected from dairy companies that operate in the food sector in Balıkesir province. The data has then been subjected to statistical analysis by using SPSS and the results obtained have been assessed in tables.In the conclusion section of this study, the reasons for why some companies implement TQM and some do not are identified. The same results have also made it possible to compare and contrast companies which, within the framework of production planning and control, apply and do not apply TQM. Similarities and differences have been found to emerge especially in areas of production planning, productivity, product defects, suppliers, ordering and customer complaints.