Ordu ili ve ilçelerinden toplanan toprak numunelerinden Bacillus sp. suşlarının izolasyonu ve insektisidal etkilerinin belirlenmesi
Determination of insecticidal effects and isolation of Bacillus sp. strains collected from soil samples in Ordu provience and towns
  1. Tez No: 309097
  2. Yazar: DUYGU ODABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Ordu ili ve ilçelerinden alınan farklı toprak numunelerinden izole edilen Bacillus cinsi izolatların morfolojik ve biyokimyasal karakterizasyonu yapılmış, bu izolatların bazı tarım zararlısı böcek grupları üzerinde herhangi bir insektisidal etkisinin olup olmadığı araştırılarak bu zararlı böceklere karşı etkin bir şekilde kullanılabilecek bir bakteriyel kontrol ajanının varlığı belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca izolatlara antimikrobiyal aktivite testleri yapılmıştır.Morfolojik olarak tanımlanan Bacillus cinsine ait örneklerin tür tayinlerini yapabilmek amacıyla Vitek 2 sistemi ve Toplam hücresel yağ asidi profilleri yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca Bacillus thuringiensis türü bakteri olup olmadığının tespiti için kristal boyama tekniği kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bu izolatların patojen mikroorganizmalar üzerinde herhangi bir antimikrobiyal etkisinin olmadığı ancak tarım ve orman zararlısı bazı böcek grupları üzerinde öldürücü etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar bu çalışma kapsamında izole edilen Bacillus izolatlarının biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, morphological and biochemical characterisation of the Bacillus type isolates which were isolated from different soil samples taken from Ordu Province and towns was carried out. The existence of a bacterial control agent that can be used against these pests efficiently was tried to be identified by searching if there is any insecticidal effect of these isolates on some agricultural pest insect groups. Besides, antimicrobial activity tests were applied to these isolates.For the purpose of determining the types of samples belonging to Bacillus type defined as morphological, Vitek 2 system and Total Cellular Fatty Acid Profiles Method were used. In addition to this, crystal staining technique was applied for determining whether there is Bacillus thuringiensis type bacteria or not.The consequences of the researches conducted have shown that there is not any antimicrobial effect of these isolates on pathogen microorganisms; however, they have lethal effect on some insect groups that are agriculture and forest pests.The results obtained point that Bacillus isolates which were isolated within the scope of this study can be used as biological control agent.