Zonguldak ili Kilimli ve Çatalağzı yörelerinde kestane (Castanea sativa Mill.), seleksiyonu
Chestnut (Castanea sativa Mill.) selection in Kilimli and Catalagzi districts of Zonguldak province
  1. Tez No: 309096
  2. Yazar: HURİ BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SERDAR, PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, 2009 ve 2010 yıllarında Zonguldak'ın Kilimli ve Çatalağzı yörelerinde yürütülmüştür. Araştırmada ilçedeki kestaneler içersinde meyve kalitesi yönünden en üstün özellikte olan genotiplerin seçilmesi amaçlanmıştır. Kilimli'den 35 ve Çatalağzı'ndan 53 olmak üzere toplam 88 genotip değerlendirilmiştir. Kestane genotiplerinin değerlendirilmesinde tartılı derecelendirme yöntemi kullanılmıştır.Bu çalışma sonucunda ?Normal mevsim? özelliği bakımından 67 ZÇ 08, ?Erkencilik? bakımından 67 ZÇ 25, ?Kestane hamuru? bakımından 67 ZÇ 10 en yüksek puanları almışlardır. Toplam değer puanı bakımından ise 67 ZÇ 10 genotipi birinci olmuş bunu 67 ZÇ 08 ve 67 ZÇ 34 izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in Kilimli and Çatalağzı districts of Zonguldak province.İt was aimed to select the chesnut (Castanea sativa Mill.) geno-types have superior nut characteristics. 88 geno-types have been evaluated in both years. The Weighted-Rankit method were used to evaluate the chestnut geno-types.The results showed that genotype 67 ZÇ 10 had the highest average points, followed by the genotypes 67 ZÇ 08 and 67 ZÇ 34, respectively. The performance of the selected genotypes that showed the highest performance in this study will be determined with in similar growing conditions in subsequent trials.