Gaga Gölü (Ordu-Türkiye) balık faunasının belirlenmesi
Determination of ichthyofauna in the Gaga Lake (Ordu, Türkiye)
  1. Tez No: 309115
  2. Yazar: KADRİ ERDEM DÖNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada Ordu ili Fatsa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gaga Gölü'nün balık faunası araştırılmıştır. Araştırmanın saha çalışmaları Temmuz 2009-Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince toplam 151 balık örneği; farklı ağ göz açıklığına sahip fanyalı ağlar, galsama ağları, ığrıp, pinterler, olta takımı ve balık kepçeleri aracılığıyla yakalanmıştır. Bu çalışmada 2 familyaya ait 4 tür teşhis edilmiştir. Bunlar; Cyprinidae familyası üyesi Cyprinus carpio Linnaeus, 1758, Carassius gibelio (Bloch, 1782), Squalius cephalus (Linnaeus, 1758) ve Gobiidae familyası üyesi Neogobius fluviatilis (Pallas, 1814)'tir.Araştırma bölgesinden yakalanan her türün sistematik karakterleri belirlenmiş, metrik ve meristik özellikleri ayrıntılı olarak verilmiştir. Elde edilen sonuçlar daha önce yapılmış taksonomik çalışmalarda bildirilen verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the fish fauna of Gaga Lake in Fatsa town in Ordu. The study was conducted between the dates of July 2009-June 2010. During the research, totally 151 fish samples were caught by using trammel nets, gill nets, beach seine net, traps, long lines and fishing cast nets which have different mesh sizes. In this study, 4 species from 2 families were identified. The fish species identified in the study are; Cyprinus carpio Linnaeus, 1758, Carassius gibelio (Bloch, 1782), Squalius cephalus (Linnaeus, 1758) from Cyprinidae family and Neogobius fluvitialis (Pallas, 1814) from Gobiidae family.The systematical characters of each fish species caught in the research area have been determined; metric and meristic features of each species have been explained in detail. Achieved results have been compared to the data recorded in the previous taxonomical studies.