Akkaya baraj gölü (Niğde/Türkiye) ve çevresinde yayılış gösteren ev serçesi Passer domesticus'un morfolojik ve morfometrik özelliklerinin mevsimsel olarak araştırılması
Seasonal investigation of morphological and morphometrical characteristics of house sparrow Passer domesticus distributed in the vicinity of Akkaya dam lake (Nigde/Turkey)
  1. Tez No: 424000
  2. Yazar: AYŞE AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA SAYGILI YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında Akkaya Barajı (Niğde) ve çevresinde yayılış gösteren Ev serçesi Passer domesticus'un morfolojik ve morfometrik özellikleri mevsimsel olarak incelenmiştir. Arazi çalışmalarında sis ağları yardımıyla yakalanan ev serçesi bireyleri için on dört dış morfolojik karakterde ölçüm yapılmış ve elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonbaharda ergin dişilerin gaga uzunluğu, gaga genişliği, kafa uzunluğu, kafa genişliği ve orta parmak uzunluğu karakterlerinin ortalama değerleri erkeklerinkinden büyük iken kış mevsiminde tüm karakterler için erkek bireylerin ortalama değerlerinin dişilerinkinden büyük olduğu belirlenmiştir. İlkbahar mevsiminde erkek bireylerin tüm boy uzunluğu, gaga uzunluğu, kanat uzunluğu, kuyruk uzunluğu, kanat açıklığı ve kanat genişliği dişilerinkinden büyük iken yaz mevsiminde ise kafa uzunluğu, kafa genişliği karakterleri ve ağırlık ortalamaları hariç diğer karakterleri dişilerinkinden büyük olarak ölçülmüştür. Sonuç olarak ev serçelerinin değerlendirilen morfometrik karakterlerinin hem dişi ve erkek bireyler arasında hem de mevsimsel olarak istatistiksel olarak önemli farklılıklar gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, morphometric and morphologic characters of house sparrow Passer domesticus were seasonally analyzed in the vicinity of Akkaya Dam Lake in Niğde, Turkey. House sparrows were captured with mist net in field study and fourteen characters were measured and compared statistically. The average bill length, bill width, head length, head width and tail length of females were found higher than males in autumn. All morphometric characters of males were observed to be higher compared to females in winter. In spring; bill length, body length, wing length, wing span, wing width and tail length of males were higher than females although another characters were except for head length, head width and body weight of males were found higher than females in summer. Consequently, statistically significant differences were found between both female and male and seasonally for the evaluated morphometric characters of house sparrows.