Ulugöl Tabiat Parkı (Gölköy/ Ordu)'nın bitki çeşitliliği
Plant diversity in Ulugöl Nature Park (Gölköy/Ordu), Turkey
  1. Tez No: 309117
  2. Yazar: EBRU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA BAYRAK ÖZBUCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Ordu ili Gölköy ilçe merkezinin güneyinde bulunan Ulugöl Tabiat Parkı'nın bitki çeşitliliğini oluşturmaktadır. Araştırma alanından 2010-2011 yılları arasında 4 farklı istasyondan toplanan, 310 bitki örneğine dayanılarak hazırlanan çalışma sonunda, 42 familyaya ait 98 cins, 124 tür saptanmıştır. Mevcut taksonlardan 1 tanesi Pteridophyta, 123 tanesi Spermatophyta divizyosunda yer almaktadır. Spermatophyta divizyosu içerisinde yer alan 123 takson Angiospermae alt divizyosuna aittir. Angiospermae alt divizyosunda bulunan taksonların 116'sı Dicotiledone, 7'sini Monocotiledone sınıfı üyeleri oluşturmaktadır. Toplanan taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılım oranları; Akdeniz Elementi %1,6, İran-Turan Elementi % 3,2, Avrupa-Sibirya Elementi %35,4, Bilinmeyenler %41,4, Öksin Elementi % 17,07, Hirkan-Karadeniz Elementi % 2,4 ve Kozmopolit %0,81 şeklindedir. Alanda bulunan taksonların 2 tanesi endemik olup endemizm oranı %1,6'dır. En fazla takson içeren familyalar sırasıyla; Lamiaceae, Fabaceae, Asteraceae, Scrophulariaceae, Boraginaceae, Campanulaceae, Rosaceae, Caryophyllaceae, Apiaceae, Poaceae olarak tespit edilmiştir. En fazla takson içeren cinsler sırasıyla Campanula, Trifolium, Silene, Lathyrus, Salvia, Geranium, Veronica' dır. Toplanan taksonların Raunkiaer'in hayat formlarına göre dağılım oranları; Hemikriptofitler 83 (%66,9), Terofitler 19 (%15,3), Geofitler 9 (%7,2), Fanerofitler 9 (%7,2), Kamefitler 3 (%2,4) ve Hidrofitler 1 (%0,8) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study consist of the plant diversity of the Ulugöl Nature Park located in the south of center Gölköy town of Ordu province.At the end of the study, based on 310 plant specimens collected from 4 diferent stations in the research area between 2010 and 2011, 98 genera, 124 species, belonging to 42 families have been determined. 1 taxa belong to Pteridophyta division, 123 taxa belong to Spermatophyta division, Angiospermae subdivision has 123 taxa , from which 116 taxa and 7 taxa belong to Dicotyledone and Monocotyledone respectively. The distribution of the taxa phytogeographical regions are as follows; Euro-Siberian elements 44 (%35,4), Mediterranean elements 2 (1,6%), Irano-Turanien elements 4 (%3,2), pluriregionals 51 (%41,4), Hyrcano-Euxine 3 (%2,4), Euxine 21 (%16,9) and Cosmopolitan 1 (%0,8). Endemism rate is (%1,6) with 2 plants in the area. Abundant taxa containing families are respectively Lamiaceae (14), Fabaceae (13), Asteraceae (11), Scrophulariaceae (9), Boraginaceae (6), Campanulaceae (5), Rosaceae (5), Caryophyllaceae (5), Apiaceae (4), Poaceae (4). The largest genera are Campanula (5), Trifolium (4), Silene (4), Lathyrus (3), Salvia (3), Geranium (3), Veronica (3). When life forms of the plant taxa determined in the research area are checked, it can be seen in the following ratios: Hemicryptophytes 83 (%66,9), Therophytes 19 (%15,3), Geophytes 9 (%7,2), Phanerophytes 9 (%7,2), Chameophytes 3 (% 2,4) ve Hydrophytes 1 (% 0,8) şeklindedir.