Male nudity in ancient Mesopotamian art
Antik Mezopotamya sanatında erkek çıplaklığı
- Tez No: 309121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİE-HENRİETTE GATES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez Mezopotamya sanatında çıplak erkek temsillerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma Kuzey ve Güney Mezopotamya'da, Uruk döneminden Yeni Asur Dönemine kadar sanatta ve metinlerde görülen erkek çıplaklık temsillerinden örnekleri incelemektedir. Tez Mezopotamya sanatında erkek çıplaklığının çıkarımlarını ve Mezopotamya toplumunda erkek çıplaklığına atfedilen hem sosyal hem de kavramsal taraflarını araştırmaktadır. Çıplak erkek temsillerinin toplumun kültürel, dini, ve politik yönleriyle ilişkili olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca bu çalışma erkek çıplaklığının bağlam-bağımlı yapısını ve antik Mezopotamya sanatında çeşitli kimliklere, fiziksel durumlara, politik ve dini düzenlemelere işaret eden bir gösterge olarak kullanıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to study nude male representations in Mesopotamian art. It analyzes examples of male nudity in art and textual material from the Protoliterate to the Neo-Assyrian period in Northern and Southern Iraq. It aims to investigate the implications that the male nudity in Mesopotamian art carries and both the social and conceptual aspects that are attributed to male nudity in Mesopotamian society. It argues how nude male representations are embedded within cultural, religious and political aspects of the society. The thesis also shows the context dependent state of male nudity and how it is used as a marker in ancient Mesopotamian art pointing to various identities, physicalities, and political and religious configurations.