Half asleep, winded losses: A visual survey on photography, memory and meaning
Yarım uykular, soluksuz kayıplar: Fotoğraf, bellek ve anlam üzerine görsel bir yolculuk
- Tez No: 309125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KAYA, ÖĞR. GÖR. JÜLİDE AKŞİYOTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Typography, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Henry Bergson'un da değindiği gibi, hayatımız boyunca kaydettiğimiz bellek imgeleri geçmiş deneyimlerimizi harekete geçirerek şimdiki zamanı şekillendirmemize yardımcı olur. Bu tez, bedenin sergilenişi ve mahremiyeti ile ilgili olarak hafızamda yer etmiş rahatsızlık verici imgelere şimdide yeni bir bakış üretme çabasıdır. Tez, farklı zaman ve mekanlarda, beden üzerinde ve beden dışarısında gezinerek çekilmiş yakın çekim fotoğraflar ve bunlara eşlik eden metinlerden oluşan fotoğraf-metin setleri aracılığıyla, bu yeni bakış açısını araştırmakta ve görünür kılmaktadır.Tezin odağındaki görsel proje, yakın çekim beden görüntüleri ve dışarıda çekilmiş fotograflar aracılığıyla izleyiciyi içsel bir yolculkuğa davet etmektedir. Farklı zaman, mekan ve bendenlerden gelen görüntğüler yeni bir bütün oluşturacak şekilde renk, doku, ve şekil bağlamında gruplandırılmıştır. Ortaya çıkan setler yayınlanmamış şiirlerden alınan dizelerle birleştirilmiştir. Bu şekilde, izleyici uyarılmakta ve izleyicinin görüntüleri kendi belleğiyle harekete geçirerek yeni okumalar oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As Henry Bergson points out, memory images that we have stored in our minds throughout our lives trigger our past experiences and help form the moment we live in. This thesis is an attempt to challenge my perception about the issues that are bodily disturbing for me in my memories. It is related with the level of intimacy and the blurred line between private and public that makes me uncomfortable. This thesis explores this point through a photo-text project consisting of different sets of photographs that trigger my own memories through wandering on the body and outside.The project aims to activate in the viewer an inner journey with the help of close-up body images and photographs taken outside. These images, which come from different time, space and bodies, are grouped into sets that form new wholes. These visual sets are accompanied by lines from various unpublished poems in order to simulate the audience to activate them with their own memories and create new readings.