Maraş otu kullanan kişilerin kanındaki 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin, homosistein ve asimetrik dimetilarjinin değerlerindeki değişimin incelenmesi ve sigara içenlerle karşılaştırılması
Examination of the alteration in the values 8-hydroxy-2?-deoxyguanosine, homocysteine and asymetric dimetylarginine in blood of people who use maraş powder and comparison to people use smoking
  1. Tez No: 309134
  2. Yazar: MUHAMMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE KURTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve ilimiz Kahramanmaraş'ta ol-dukça yaygın bir şekilde kullanılan ve dumansız bir tütün kullanım şekli olan Maraş otu-nun plazma asimetrik dimetilarjinin (ADMA) ve homosistein (Hcy) ile lökosit DNA'sındaki 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla her bir grupta 20-50 yaş aralığında, 30 kişi olmak üzere, sigara içen (Grup I), Ma-raş otu kullanan (Grup II) ve kontrol grubu (Grup III) olarak da sigara ve Maraş otu kul-lanmayan, sağlıklı kişilerden alınan kan örneklerinde bu parametreler ölçülerek karşılaştı-rılmıştır.ADMA ve 8-OHdG, Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi ile Hcy ise ELISA ki-ti kullanılarak ölçülmüştür.En yüksek ADMA ve Hcy değerleri ile 8-OHdG/dG oranı Maraş otu grubunda bu-lunmuştur. Bu parametreler Grup I ve Grup II'de, Hcy değerleri ise Grup II'de kontrol grubuna göre istatistiki olarak önemli düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0.000). Grup I ve Grup II arasındaki farklar Hcy ve 8-OHdG/dG değerleri için istatistiki olarak önemli iken, ADMA için önemsiz bulunmuştur.Sonuç olarak Maraş otu ve sigaranın, plazmada ADMA ve Hcy düzeyleri ile lökosit DNA'sında 8-OHdG/dG düzeylerini artırdığı tespit edilmiştir. Endojen bir nitrik oksit sentaz inhibitörü olan ADMA, sigara grubunda Maraş otu grubuna göre daha yüksek bulu-nurken; yüksek düzeyleri bağımsız bir kardiovasküler risk faktörü olarak kabul edilen plazma Hcy düzeyleri ile oksidatif DNA hasarının göstergesi olan 8-OHdG'nin Maraş otu kullanan grupta sigara grubuna göre daha yüksek olması dikkat çekici olup, çalışılan bu paremetrelerin sigara ve Maraş otunun zararlı etkilerinin değerlendirilmesinde yararlı ola-bileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Southeastern Anatolia Region and is very widely used in Kahramanmaras province and smokeless tobacco use is a form of asymetric dimetylarginine Maras powder in the DNA of leukocytes (ADMA), homocysteine (Hcy) and 8- hydroxy-2?-deoxyguanosine (8-OHdG) levels were investigated. For this purpose, the range of 20-50 years in each group, 30 people to including smokers (Group I), using Maras powder (Group II) and a control group of healthy people who do not use as smoking and Maras powder (Group III) in blood samples from these parameters were measured.Measurements were made with ADMA and 8-OHdG by High-Performance Liquid Chromatography with the Hcy were measured using the ELISA kit.The highest values of ADMA and Hcy with 8-OHdG/dG rate were found in the Maraş powder groups. Compared to control groups, this parameters in the Group I and Group II, values of Hcy in the Group II were found statistically significant (p=0.000). Whereas the differences of between Group I and Group II were found statistically significant for values of Hcy and 8-OHdG/dG, it is not important for ADMA.As a result, it was determined that Maras powder and smoking were increased plasma ADMA and Hcy with 8-OHdG/dG levels in leucocyte DNA. Whereas ADMA, which is a endogenous nitric oxide synthase, was higher in smokers than Maraş powder users; it is a attention that plasma Hcy levels which are high levels is a cardiovascular risk factor with 8-OHdG levels which are a indicator oxidative DNA damage were higher Ma-raş powder users than smokers. We have concluded that results obtained from this study can help evaluate harmful effects of smoking and Maraş powder.