The Bukharan Emirate And Turkestan under Russian rule in the revolutionary era: 1917-1924
Rus devrimleri döneminde Rus hakimiyetindeki Buhara Emirliği ve Türkistan: 1917 -1924
  1. Tez No: 309133
  2. Yazar: SELİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. MARK PADRAİG ALMOND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, Buhara'nın devlet ve toplum yapısının feodal monarşiden ilk önce geçiş dönemi rejimi olan Buhara Halk Cumhuriyetine ve bundan da ulus devlet konumundaki Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetine transformasyonunu ve evrimini siyasi perspektif çerçevesinde analiz etmektedir. Bölgedeki değişime ve transformasyona odaklanılırken Rus müdahalesi ve işgali, Rus kapitalizminin bölgeye nüfuzu, Orta Asya'daki aydınlar sınıfının ve Ceditçilik hareketinin etkisi ile gelişen ulusal uyanış gibi değişime etki eden iç ve dış faktörler de detaylıca incelenmiştir. İlaveten Özbekistan'ın ve Orta Asya Cumhuriyetlerinin bu dönemdeki kimlik oluşumları ve inşa süreçleri detaylıca analiz edilmiştir. Bunun yanında, genel olarak Buhara Emirliğine odaklanılırken bu süreçle ilgili olan Orta Asya'daki ilgili bölgeler, ülkeler ve topluluklar da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the transformation and evolution of Bukharan state and society from a feudal monarchy, Bukharan Emirate, firstly to Bukharan People?s Republic as a transition regime, and from this to a national republic as Uzbekistan Soviet Socialist Republic in perspective of political history. While focusing on the transformation and change in the region, the outside and inside factors accelerating the transformation such as Russian intervention and invasion into the region, Russian capitalist penetration, increase of national awakening through the Central Asian intelligentsia and Jadid movement in the region are in detail reviewed. In addition, the identity formation of Uzbekistan and Central Asian republics are analyzed in detail during the period of this transformational era. While focusing upon the Emirate of Bukhara in detail, the related regions, states and communities in Central Asia are also reviewed.