Kompozit malzemelerde burkulma davranışının ağsız yöntemler ile analizi
Buckling of composite plates using the meshfree method
- Tez No: 309136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELIZ PEKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tabakalı kompozit plakaların burkulma problemi analitik olarak çözülmüş, daha sonra, elde edilen sonuçlar, Eleman Bağımsız Galerkin (EBG) yöntemi ile desteklenmiştir. Plakaların analitik burkulma davranışı, bir özdeğer problemi olup, denklemleri, enerji prensibi ve klasik plak teorisi uygulanarak çözüm gerçekleştirilmiştir. Eleman Bağımsız Galerkin (EBG) yönteminde, plakaların şekil değiştirmesi, Şekil fonksiyonları hareketli en küçük kareler (HEKK) yaklaşımı kullanılarak inşa edilir ve düğümler arasında hiç bir ağ bağlantısı gerekli değildir. Önemli sınır koşulları, Lagrange çarpanı yöntemi ile uygulanmıştır. Mevcut yöntemin etkinliğini göstermek için, farklı tabakalı kompozit malzemelerin burkulma yükleri hesaplanmıştır ve analitik çözümlerle karşılaştırılarak detaylı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the critical buckling load of symmetrically laminated composite plates was calculated by analytical, finite element methods and meshfree method for simply supported edge conditions. The critical buckling loads were obtained for different plate dimensions ratio (Lx/Ly) and values of orientation angles. The buckling behavior of the plate is shown for various composite materials. The analytical solution of the buckling load is obtained using the classical laminated plate theory. Unlike the finite element method, no element connectivity among nodes is required for the mesh-free method. A mesh-free element free Galerkin method (EFG) is presented to analyze the critical buckling load of laminated composite plates. The approximation functions are calculated considering a moving least squares (MLS) approach with higher-order polynomials as desired. The present results show good agreement with the existing analytical and finite element solutions.