Maraş otu kullanan kişilerde plazma paraoksonaz ve arilesteraz enzim aktivitelerindeki değişimin incelenmesi ve sigara içenlerle karşılaştırılması
Investigation of the chancing in plasma paraoxonase and arlyesterase activities of people who use maraş powder and compared to smokers
  1. Tez No: 309138
  2. Yazar: SANİYE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE KURTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Halk Sağlığı, Kimya, Biochemistry, Public Health, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Maraş otu, Nicotiana Rustica L. türü bir tütün kullanılarak hazırlanan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Kahramanmaraş ilinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir dumansız tütün şeklidir. Bu çalışmada, Maraş otunun plazma paraoksonaz (PON1) ve arilesteraz (ARE) aktiviteleri ile malondialdehit (MDA) düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla her bir grupta 20?50 yaş aralığında, sigara içen 30 (Grup I), Maraş otu kullanan 31 (Grup II) ve kontrol grubu olarakda sigara ya da Maraş otu kullanmayan sağlıklı 27 kişiden (Grup III) alınan plazma örneklerinde bu parametreler ölçülerek karşılaştırılmıştır.Plazma örneklerinde PON1, ARE ve MDA ölçümleri spektrofotometrik yöntemlerle yapılmıştır.PON1 ve ARE aktivite değerleri kontrol grubunda, Grup I ve Grup II'ye göre, MDA değerleri ise Grup I ve Grup II'de kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Ancak, PON1 aktivitesinde gruplar arasındaki farklar istatistiki olarak önemsizdir (p>0.05). ARE değerlerinde Grup I ile Grup III (p0.05).
Özet (Çeviri)
Maraş powder is a kind of smokeless tobacco which is widely used in the Southern Turkey and also in Kahramanmaraş and prepared by using a tobacco called Nicotiana Rustica L. In this study, the effect of Maraş powder on paraoxonase (PON1), arylesterase (ARE) and malondialdehyde (MDA) levels in plasma were investigated. For this purpose, the range of 20?50 years in each group, this parameters were measured in plasma samples obtained from 30 persons who smoked cigarette (Group I), 31 Maraş powder users (Group II) and 27 healthy persons neither smoking nor using Maraş powder (Group III) and the results obtained were compared.Measurements of plasma PON1, ARE and MDA were done by using spectrofotometric methods.PON1 and ARE values of control group were higher than Group I and Group II whereas MDA values of Group I and Group II were found significantly higher than that of the control group, but no statistically significant difference was detected among the groups in values of plasma PON1 (p>0.05). The differences of plasma ARE values of between Group I and Group III (p0.05).