Hatay- Kırıkhan'da satışa sunulan sürk peynirinden izole edilen laktik asit bakterilerinin tanımlanması ve gıda patojenleri üzerine inhibisyon etkisinin belirlenmesi
Identification of lactic acid bacteria isolated from surk cheese that is sold in Hatay- Kirikhan and the bacteria?s determine of inhibition effects on the pathogen of food
- Tez No: 309145
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DIĞRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Hatay'a özgü bir peynir olan sürkten laktik asit bakterileri izole edildi. İzole edilen laktik asit bakterilerinin tanımlanması morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve kültürel özellikleri dikkate alınarak yapıldı. Laktik asit bakterilerinin tür tayini moleküler yöntemlerle gerçekleştirildi. Laktik asit bakterilerinin bazı gıda patojenleri üzerine inhibisyon etkileri disk difüzyon yöntemine göre belirlendi. Ayrıca, tanımlaması yapılan izolatlarla hazırlanan sürk peynirinin mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri incelendi.Çalışma sonucunda sürk örneklerinden 86 adet bakteri izole edildi. Yapılan morfolojik, biyokimyasal ve fizyolojik testleri sonucunda 16 tanesinin Streptococcus cinsine ait olduğu, moleküler tanımlama (PCR) sonucunda ise 10 izolatın S. thermophilus olduğu tespit edildi. İzolatların Escherichia coli'nin gelişmesini en fazla engellediği görüldü (40 mm inhibisyon zonu). Ayrıca B.subtilis, S.epidermidis ve S.typhimurium'un gelişmesini de faklı oranlarda inhibe ettiği tespit edildi. İncelenen örneklerde ortalama olarak yağ oranı % 28,85, kuru madde miktarı % 61,069, pH değeri 5,14, kül değeri % 11,06 ve protein değeri % 20,86 olarak bulundu. Örneklerde toplam bakteri sayısı 11,3×104-47,1×104 kob/gr olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, lactic acid bacteria in surk cheese from Hatay were isolated. Identification of lactic acid bacteria from surk cheese was made by the observation of the morphological, physiological, biochemical and cultural characteristics. The process used to identify the inhibition effects of lactic acid bacteria on some pathogenic bacteria in food was ?disc diffusion method?. Surk cheese that has been inoculated with isolated also has been chemically, physically, and microbiologically searched and analyzed.In the result of the study, 86 isolates were obtained from surk patterns. From the observations from the morphological, physiological, and biochemical test, it has been determined that 16 of those bacteria?s belong to Streptococcus genus and from the results of molecular identification, 10 of those bacteria?s are Streptococcus thermophilus. It has been seen that the growth of E. coli was mostly blocked by isolates (40 mm inhibition zones). As well as the growth of B. subtilis, S. epidermidis and S. typhiurium has been inhibited by different rates. In the researched ingredients percentage the oil 28.85%, dried matter 61.069%, ph value of 5.14, ash 11.06% and protein 20.86% has been observed. The total bacteria level in the sample has been determined as 11.3x104-47x104 cfu/gr.