Pinus brutia Ten. kozalak ve yapraklarının bazı tekstil boyarmaddelerini sulu çözeltiden uzaklaştırılmasında kullanımı
Utilization of Pinus brutia Ten. cones and leaves at removal of some textile dyestuffs from aqueous solution
  1. Tez No: 309146
  2. Yazar: FATİH DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, doğal bir adsorbent olarak kızılçam kozalak ve yaprakları, Basic Red 46 ve Acid Yellow 220 boyalarının sıvı çözeltilerden giderimi için araştırılmıştır. Fizikokimyasal faktörlerden olan pH, adsorbent konsantrasyonu, adsorbent partikül büyüklüğü, boya konsantrasyonu, sıcaklık, temas süresi ve iyonik gücün adsorpsiyon işlemine etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyon denge verileri, Langmuir, Freundlich, Dubinin-Radushkevich ve Temkin izoterm modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Denge verileri, Langmuir izoterm modeliyle en iyi şekilde ifade edilmiştir. Adsorpsiyon kinetiğini belirlemek için yalancı birinci mertebe, yalancı ikinci mertebe, Ritchie, Elovich ve parçacık içi difüzyon kinetik modelleri kullanılmıştır. Kinetik çalışmalar, deneysel verilerin yalancı ikinci mertebe kinetiğine daha iyi uyduğunu göstermiştir. Termodinamik parametreler, adsorpsiyon sisteminin spontan ve endotermik olduğunu ortaya koymuştur. Desorpsiyon çalışmaları, bu adsorbentlerin boya giderim çalışmalarında tekrar tekrar kullanılabileceğini göstermiştir. FTIR ve SEM analizleri, kızılçam kozalak ve yaprakların boya adsorpsiyonu için uygun bir adsorbent olabileceğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, red pine cones and leaves as a natural adsorbent were investigated for removal of Basic Red 46 and Acid Yellow 220 dyes from aqueous solutions. The effects of physicochemical parameters including pH, adsorbent dosage, adsorbent particle size, dye concentration, temperature, contact time and ionic strength on the adsorption process were studied. The adsorption equilibrium data were analyzed using Langmuir, Freundlich, Dubinin-Radushkevich and Temkin isotherm models. The equilibrium data were best described by the Langmuir isotherm model. The pseudo first order, pseudo second order, Ritchie, Elovich and intraparticle diffusion kinetic models were used for determining of the adsorption kinetics. The kinetic studies indicated that the experimental data fitted to the pseudo second order kinetic well. The thermodynamic parameters demonstrated that the adsorption system was spontaneous and endothermic. The desorption studies showed that these adsorbents could be repeatedly used in the dye removal studies. FTIR and SEM analyses proved that red pine cones and leaves might be a suitable adsorbent for the dye adsorption.