Bor bileşikleri kullanılarak yanmaya dayanıklı paralel şerit kereste üretimi
Manufacturing fire resistant paralel strand lumber using boron compounds
- Tez No: 309148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yanmaya dayanıklı paralel şerit kereste (PŞK); hızlı gelişen, I-214 (Populus X Euramericana) klonundan elde edilen soyma kaplama şeritleri, fenol formaldehit (FF) veya üre formaldehit (UF) tutkalı ve bor bileşikleri (BB) (borik asit (BA), boraks (BX) ve BA/BX karışımları (53:47)) kullanılarak üretilmiştir. PŞK üretimi için; kaplamalar BB ile kısa süreli daldırma metoduyla emprenye edildikten sonra FF veya UF tutkalıyla tutkallanarak basınç ve sıcaklık altında preslenmiştir. Üretim faktörlerinin (tutkal türü ve BB) PŞK'ların bazı fiziksel, mekanik ve yanma özelliklerine etkileri belirlenmiştir.Hızlı gelişen kavak klonları ve BB, laboratuar şartlarında yanmaya dayanıklı PŞK üretiminde başarılı bir şekilde kullanılmıştır. BB ilavesi fiziksel ve mekanik özelliklerde genel olarak azalmaya neden olmuş ve yanma direncini arttırmıştır. Değişim, FF-BB arasındaki uyumsuzluk nedeniyle FF'li örneklerde daha fazla olmuştur.Bu araştırmanın; hızlı gelişen kavak klonları ve BB'nin PŞK ve diğer ağaç esaslı yapısal ürünlerin üretiminde kullanımın arttırılması için bilimsel kaynak ve bu alanda yapılacak araştırma, yatırım ve üretime çözüm önerileri sunması beklenmektedir.Anahtar Kelime: Hızlı gelişen kavak klonu, paralel şerit kereste (PŞK), bor bileşikleri, borik asit, boraks, fenol formaldehit, üre formaldehit, fiziksel özellikler, mekanik özellikler, yanma özellikleri
Özet (Çeviri)
Fire resistant parallel strand lumber (PSL) manufactured using rotary peeled fast growing poplar clone, I-214 (Populus X Euramericana) veneer strands using phenol formaldehyde (PF) or urea formaldehyde (UF) adhesives and boron compounds (BCs) (boric acid (BA), boraks (BX) and mixtures of BA/BX (53:47)). To manufacture PSLs; veneers were impregnated by short term dipping method with BCs and glued with PF or UF adhesives under heat and pressure. The effect of manufacturing factors (adhesive types and BC) on the some physical, mechanical and fire properties of LVL?s were determined.Fast growing poplar clones and BCs were used successfully in fire resistant PSLs manufacturing under laboratory conditions. Addition of BCs decreased physical and mechanical properties, but increased fire resistance of LVLs. Changes were found higher in PSLs with PF due to incompatibility problem between PF-BCs.This research will provide scientific resources to increase the uses of fast growing poplar clones and BCs in PSLs and other wood based structural products and expected to offer solutions to research, investment and production in these areas.Keyword: Fast growing poplar clone, paralel strand lumber (PSL), bor compounds, boric acid, borax, phenol formaldehyde, urea formaldehyde, fire resistant, physical properties, mechanical properties, fire properties