Farklı meşe türünden elde edilen palamutların potansiyel besleme değeri
Potential nutritive value of acorn from different oak species
  1. Tez No: 309149
  2. Yazar: EMRAH KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Quercus suber, Quercus branti, Quercus coccifera, Quercus cerris ve Quercus infectoria türünden elde edilen meşe palamutlarının potansiyel besleme değerleri, kimyasal kompozisyonları ve in vitro gaz üretim tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Farklı meşe türünden elde edilen palamutlar arasında önemli farklılar bulunmuştur. Meşe palamutlarının kül içeriği 17.5 ile 21.2 g/kg KM arasında değişmiş olup en yüksek kül içeriğine Quercus suber (mantar meşesi) sahip olmuştur. Meşe palamutlarının HP içerikleri 25.4 ile 61.9 g/kg KM arasında değişmiş olup en yüksek HP içeriğine Quercus suber (mantar meşesi) sahip olmuştur. Meşe palamutlarının NDF içerikleri 231.4 ile 326.3 g/kg KM arasında değişmiş olup en yüksek NDF içeriğine Quercus coccifera türü sahip olmuştur. Meşe palamutlarının ADF içerikleri 155.9 ile 215.4 g/kg KM arasında değişmiş olup en yüksek ADF içeriğine Quercus coccifera türü sahip olmuştur. Meşe palamutlarının nişasta içerikleri 600 ile 681.5 g/kg KM arasında bulunmuş olup en yüksek nişasta içeriğine Quercus infectoria türüne ait palamutlarda bulunmuştur. Meşe palamutlarının KT içeriklerinin 7.2 ile 26.7 g/kg KM arasında olup en yüksek KT içeriğine Quercus branti türüne ait palamutlar sahip olmuştur. Polyethylene glycol (PEG) eklenmesiyle meşe palamutlarından üretilen gaz ve tahmin edilen parametrelerde önemli artışlar meydana gelmiştir. PEG eklenmeden elde edilen potansiyel gaz üretimi bakımından meşe palamutları arasında önemli farklar olmamasına rağmen, PEG eklenmesiyle birlikte potansiyel gaz üretimleri bakımından meşe palamutları arasında önemli farklar bulunmuştur. PEG eklenmeden yapılan ölçümlerde potansiyel gaz üretimi 61.50 ile 64.18 ml arasında iken, PEG eklenmesiyle elde edilen ölçümlerde 67.56 ile 73.48 ml arasında olmuştur. PEG eklenmeden yapılan ölçümlerde potansiyel gaz üretim hızı % 7.81 ile 8.53% iken PEG eklenmesiyle elde edilen ölçümlerde % 8.14 ile 10.04 arasında olmuştur. PEG eklenmeden yapılan ölçümlerde OMSD %57.87 ile 63.08 arasında iken, PEG eklenmesiyle elde edilen ölçümlerde % 65.81 ile 70.27 arasında olmuştur. PEG eklenmeden yapılan ölçümlerde, ME 8.71 ile 9.50 MJ/kg KM arasında iken, PEG eklenmesiyle elde edilen ölçümlerde 9.89 ile 20.59 MJ/kg DM arasında olmuştur.PEG eklenmeden yapılan hesaplamada, Quercus suber ve Quercus infectoria palamudunun organik madde sindirim derecesi (OMSD) ve metabolik enerji (ME) değerleri Quercus branti, Quercus coccifera ve Quercus cerris palamutlarının OMSD ve ME değerlerinden önemli derecede yüksek bulunmasına rağmen, PEG ekleyerek yapılan hesaplamada, Quercus cerris ve Quercus infectoria palamudunun OMSD ve ME değerleri, Quercus suber, Quercus branti ve Quercus coccifera palamutlarından daha düşük bulunmuştur. PEG katılmasıyla gaz üretimi, OMSD ve ME değerlerindeki meydana gelen iyileşmeler kondense tanenin sindirim üzerindeki etkisini göstermektedir. Sonuç olarak yüksek nişasta, OMSD ve ME değerine sahip olmasından dolayı meşe palamutları besleme potansiyeline sahiptir. Meşe palamutlarının az miktarda kondense tanen içermesi ruminant hayvanlar için yararlı olabilir. Bu çalışmada meşe palamutlarının kompozisyonu, OMSD ve ME değeri hakkında elde edilen sonuçlar çiftçiler için meşe palamutlarından kapsamlı bir şekilde faydalanmalarında yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The potential nutritive values of acorns of Quercus suber, Quercus branti, Quercus coccifera, Quercus cerris and Quercus infectoria were estimated by chemical composition and in vitro gas production technique.