Kimyasal püskürtme yöntemi ile üretilen bor katkılı nio ince filmlerinin elektriksel ve optiksel özelliklerinin ölçülmesi
Measurement of electrical and optical properties of boron doped nio thin films produced by chemical spray pyrolysis method
  1. Tez No: 309157
  2. Yazar: HAKAN YAYKAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, kimyasal püskürtme yöntemi kullanılarak NiO:B filmler üretildi ve bor katkısının ince filmler üzerine etkisi araştırıldı. Filmlerin Nikel (II) nitrat hekzahidrat Ni(NO3)26(H2O) ve borik asidin H3BO3 sulu çözeltisi kullanılarak oluşturuldu. Oluşturulan çözelti 400°C'deki cam altlıklar üzerine hava fırçası ile püskürtülerek bor katkılı NiO filmler oluşturulmuştur. Ayrıca oluşturulan filmler 550°C'de yarım saat tavlanmıştır. Filmlerin fiziksel karakterizasyonu SEM, XRD, UV-VIS spektrometre ve dört nokta yöntemi ile gerçekleştirildi. XRD ölçümleri filmlerin kübik yapıda, SEM ölçümleri ise filmlerin nano boyutta taneciklerden oluştuğunu göstermiştir. UV-VIS ölçümlerinden hesaplanan yasak enerji aralığının bor konsantrasyonuna bağlı olarak önce azaldığı sonra arttığı gözlenmiştir. Elektriksel özdirenç ölçümleri artan bor konsantrasyonuna bağlı olarak önce özdirencin azaldığını sonra arttığı gözlenmiştir. Genetik programlama kullanılarak filmlerin özdirençleri ile bor konsantrasyonu arasında matematiksel bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, boron doped NiO thin films are produced by chemical spray pyrolysis method and the effect boron doping on the films are investigated. Films are obtained by using aques solution of Nickel(II) nitrate hexahydrate Ni(NO3)26(H2O) ,and boric acid H3BO3 boron doped NiO films are obtained by spraying aques solution on the glass substrates at 400°C by using an air brush. In addition, the films are annealed at 550°C for half an hour. Physical characterization of the films are examined by using an SEM, XRD, UV-VIS spectrometer ve four point probe. XRD pattern show that the films have a cubic structure and SEM images show that the films consist of nanoparticles. The optical band gap of the films obtained from the UV-VIS measurements and then results show that the band gap energies of the films are decreasing first and then increasing with increasing boron concentrations. Electrical resistivity measurements shows that the resistivity of the films are decreasing very little first and then decreasing with increasing boron concentration. In addition, by using genetic programming a mathematical relationship between the concentration of boron and resistivity have been investigated.