Bazı adi fiğ (Vicia sativa L.) genotiplerinde verim ve verim unsurları ile kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield, yield components and some quality characters of some common vetch (Vicia sativa L.) genotypes
- Tez No: 309155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, 2007-2008 ve 2008-2009 üretim yıllarında, Kahramanmaraş koşullarında 21 farklı fiğ genotipinde (Cumhuriyet?99, Selçuk?99, Kubilay?82, Karaelçi, Ürem?79, Özveren, K.Maraş 2006, Sadot, VSO2?5, VSO2?9, VSO2?16, VSO2?17, Diyarbakır 5 N. H, Elbistan, Araplı, Afşin, Ekinciler, Sivas-1, Sarayönü, DSİ, Maraş Hat) ot ve tohum verimleri ile bu verimler üzerinde etkili olan bazı tarımsal özellikler ile kalite özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak planlanmıştır.Araştırmada, % 50 çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, doğal bitki boyu, sap uzunluğu, yan dal sayısı, bitkideki bakla sayısı, bakladaki tane sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde oranı, 1000 tane ağırlığı, tane verimi, biyolojik verim, kes verimi, hasat indeksi, bitkideki kül oranı, tanedeki kül oranı, bitkideki ham protein oranı, bitkideki ham protein verimi, bitkideki nötr ortamda çözünen lif (NDF) oranı, bitkideki asitte çözünen lif, (ADF) oranı, tanedeki ham protein oranı, tanede ham protein verimi özellikleri incelenmiştir. İncelenen özelliklerden tanedeki kül oranı ve asitte çözünen lif (ADF) oranı hariç diğer tüm özellikler için genotipler arasındaki farklar önemli bulunmuştur. İncelenen özelliklerden doğal bitki boyu, sap uzunluğu, bitkideki kül oranı, bitkideki ham protein oranı, nötr ortamda çözünen lif (NDF) oranı hariç diğer tüm özelliklerde yıl x genotip interaksiyonu istatistiksel bakımdan önemli olarak tespit edilmiştir.İki yıllık ortalama sonuçlara göre standart çeşit olarak kullanılan çeşitlerden, Ürem-79 çeşidi bitkideki bakla sayısı, kuru ot verimi, kuru madde oranı, bitkideki kül oranı, tanedeki kül oranı, bitkideki ham protein verimi yönünden, Kubilay-82 çeşidi sap uzunluğu yönünden, Cumhuriyet-99 çeşidi 1000 tane ağırlığı, tane verimi, hasat indeksi, bitkideki ham protein verimi, tanede ham protein verimi yönünden, Selçuk-99 çeşidi bitkideki nötr ortamda çözünen lif oranı yönünden, Karaelçi çeşidi ise olgunlaşma süresi yönünden öne çıkan standart çeşitler olmuşlardır. Sarayönü (% 50 çiçeklenme süresi ve yan dal sayısı), Ekinciler (doğal bitki boyu), DSİ (bakladaki tane sayısı), Elbistan (yeşil ot verimi), Sadot (biyolojik verim), Maraş Hat (bitkideki ham protein oranı), Afşin (bitkideki asitte çözünen lif oranı) ve VSO2-16 (tanedeki ham protein oranı) genotipleri ise standart çeşitlerden belirtilen özellikler bakımından daha üstün sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the hay and seed yields of 21 different common vetch genotypes (Cumhuriyet?99, Selçuk?99, Kubilay?82, Karaelçi, Ürem?79, Özveren, K.Maraş 2006, Sadot, VSO2?5, VSO2?9, VSO2?16, VSO2?17, Diyarbakır 5 N. H, Elbistan, Araplı, Afşin, Ekinciler, Sivas-1, Sarayönü, DSİ, Maraş Hat) and agricultural and quality characteristics effective on yield parameters under Kahramanmaraş conditions during the crop years of 2007-2008 and 2008-2009. Experiments were carried out in randomized block design with 3 replications.In this study, 50% flowering period, ripening duration, natural plant height, stem length, number of lateral branches, number of pods per plant, number of seed per pod, green herbage yield, dry herbage (hay) yield, dry matter content, 1000 kernel weight, grain yield, biological yield , harvest index, hay yield, plant ash ratio, grain ash ratio, rate of plant crude protein, crude protein yield per plant, plant neutral detergent fiber (NDF) rate, plant acid detergent fiber (ADF) ratio, crude protein content of grain, crude protein yield of grain were investigated. Except for grain ash ratio and acid detergent fiber (ADF), differences among genotypes were found to be significant for the other characteristics. Year x genotype interaction was also found to be significant for most of the characteristics except for natural plant height, stem length, plant ash ratio, plant crude protein ratio, neutral detergent fiber (NDF) ratio.Two-years averages for standard varieties revelaed that variety Ürem-79 was outshining with regard to number of pods per plant, dry herbage yield, dry matter content, plant ash ratio, grain ash ratio, plant crude protein yield; variety Kubilay-82 with regard to stem length; Cumhuriyet-99 for 1000 kernel weight, grain yield, harvest index, plant crude protein yield, grain crude protein yield; Selcuk-99 for neutral detergent fiber ratio; Karaelçi for ripening duration. The genotypes Sarayonu (50% flowering period and the number of side branches), Ekinciler (natural plant height), DSI (number of kernel per pod), Elbistan (green herbage yield), Sadot (biological yield), Maras Line (plant crude protein content), Afsin (plant acid detergent fiber ratio) and VSO2-16 (grain crude protein content) yielded superior results than standard varieties with regard to relevant characteristics.