Tutkal katman kalınlığının tabakalanmış kaplama kerestelerin fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkisi
Effect of glue line thickness on physical and mechanic properties of laminated veneer lumber
  1. Tez No: 309160
  2. Yazar: MUHAMMET ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, tabakalanmış kaplama keresteler (TAK), hızlı gelişen I-214 (Populus X Euramericana) klonundan elde edilen soyma kaplamalar, fenol formaldehit (FF) veya melamin üre formaldehit (MUF) tutkalıyla tutkallanarak farklı basınç ve sıcaklık altında preslenerek üretilmiştir. Farklı pres basınçlarına bağlı olarak meydana gelen tutkal katman kalınlığının, TAK'ların bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine etkileri belirlenmiştir.Pres basıncının artması tabakalar arasındaki tutkal katman kalınlığının azalmasına neden olmuş ve tutkalın oduna nüfuzunu arttırmıştır. Buna bağlı olarak, TAK'ların yoğunluk ve bütün mekanik özelliklerinin arttığı tespit edilmiştir. Tutkal katman kalınlığı ve yoğunluk, eğilme direnci, elastikiyet modülü, liflere paralel ve liflere dik basınç direnci arasında kuvvetli ilişkiler bulunmuştur.Araştırma sonuçlarının; TAK ve diğer ağaç esaslı yapısal ürünlerin fiziksel ve mekanik özellikleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu bulunan tutkal katman kalınlığıyla ilgili problemlere ve en uygun üretim koşularının belirlenmesi için çözüm önerileri sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, to manufacture laminated veneer lumbers, rotary peeled fast growing poplar clone, I-214 (Populus X Euramericana) veneers were glued with phenol formaldehyde (PF) or melamin urea formaldehyde (UF) adhesives and pressed under different press pressures and heat. The effect of glue line thickness as a result of different press pressures on some physical and mechanical properties of LVLs? were determined.Glue line thicknesses decreased and glue absorption by wood increased as press pressures increased. Accordingly, LVLs? density and all mechanical properties were increased. Strong relationships were found between glue line thickness and density, modulus of rupture, modulus of elasticity, compression strength paralel and perpendicular to grain.This research expected to offer solutions to problems related to glue line thickness that have important effects of LVLs? other wood based composites physical and mechanical properties and defining optimum manufacturing conditions