Kayın ve kavaktan üretilen kompozit lamine yapı malzemesinin performans özelliklerinin saptanması
Determination of performance characteristics of composite laminated construction material produced from beech and poplar
  1. Tez No: 155787
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
KAYIN ve KAVAK'TAN ÜRETİLEN KOMPOZİT LAMİNE YAPI MALZEMESİN PERFORMANS ÖZELLİKLERİNİN SAPTANMASI (Doktora Tezi) Murat KILIÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2004 ÖZET Laminasyon tekniği, doğal ahşabın olumsuz özelliklerini gidermek amacıyla kullanılan tekniklerden birisidir. Yapı sektöründe yoğun olarak kullanılan lamine ahşap levhalar da bu teknikle üretilen malzemelerdir. Bu araştırmada, farklı iki ahşap türünü birlikte kullanarak üretilen kompozit lamine levhaların performans özellikleri saptanmış ve masif örneklerle karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'de yoğun olarak bulunan ve kolay yetişen kavak {Populus nigra) ile dayanıklı ve güzel dokulu kayın (Fagus orientalis Lipsky) ağacından hazırlanan, PVAc (polivinilasetat) ve PU (poliüretan) tutkalları kullanılarak lamine edilen, dört ve beş katmanlı ve katman kompozisyonu farklı 2000 örnek üzerinde fiziksel ve mekanik deneyler yapılmıştır. Deneyler sonucunda; 4 mm katman kalınlıktı PVAc tutkalı kullanılarak üretilen kompozit lamine malzemenin (PVAc4); makaslama direnci, çekme-yarılma direnci, basınç direnci, eğilme direnci, elastikiyet modülü, radyal kesit vida tutma direnci, radyal kesit çivi tutma direnci masif kavağa oranla daha yüksek, masif kayına oranla ise düşük bulunmuştur. Aynı katman özelliklerine sahip olduğu halde, tutkal olarak PU kullanılan örneklerde ise değerlerin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Benzer sonuçlar dört katmanlı olarak hazırlanan örneklerde de elde edilmiştir. Buna göre; Türkiye'de yetişen, yumuşak ve sert ağaçlarla hazırlanan yeni malzeme türlerinin, masif ahşap örneklerle kıyaslandığı zamanii performansının yapıda kullanıma elverişli olduğu ve katman kalınlığına bağlı olarak performans özelliklerinin değiştiği saptanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 811 Laminasyon, kompozit lamine levha, kavak, kayın, polivinilasetat tutkal, poliüretan tutkal, 178 Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ
Özet (Çeviri)
Ill DETERMINATION OF PERFORMANS CHARACTERISTICS OF COMPOSITE LAMINATED CONSTRUCTION MATERIAL PRODUCED FROM BEECH AND POPLAR (Ph.D. Thesis) Murat KILIÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2004 ABSTRACT Lamination is an effective technique used in reducing or removing the negative properties of solid wood material. The laminated wood boards, that have a wide range of use in the building sector, are manufactured by this technique. From this point of view, the objective of the study was to determine the performance characteristics of a composite laminated boards and compare the results with the solid wood ones. Within this context, four and five layered, 2000 specimens were glued by PVAc (polyvinylacetat) or PU (polyurethane). Layer orientation was prepared by using poplar (Populus nigra) and beech (Fagus orientalis Lipsky), which are commonly exist in Turkey. And solid poplar and beech samples are taken into account as a control species. As a result, specimens consisting of 5 layers and 4 mm layer thickness with PVAc glue indicated that shear resistance, tension-cleavage strength, compression, bending, modulus of elasticity, nail and screw withdrawal strength are higher than the properties of solid poplar but lower than the solid beech. When the PU is used, it was determined that the results raised to higher level. Similar results, as those noted for four layers, were drawn up when the five layer specimens were tested. Consequently, the original specimens produced from hard and soft wood layers have been found suitable for use as a building material in Turkey.IV Science Code : 811 Key Words : Lamination, composite laminated boards, poplar, beech, polyvinylacetat glue, polyurethane glue Page Number: 178 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Gülser ÇELEBİ