Okaliptüs (Eucalyptus grandis) odununun fiziksel ve mekanik özellikleri ve lamine ağaç malzeme üretiminde kullanılması üzerine araştırmalar
Researchs on physical and mechanical properties of eucalyptus (Eucalyptus grandis) wood and its usage in the manufacturing of laminated wood material
  1. Tez No: 300246
  2. Yazar: BEKİR CİHAD BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Okaliptüs türleri hızlı büyümelerinden dolayı plantasyonlarda en çok tercih edilen türlerdendir. Okaliptüs türleri hızlı büyümenin sonucu olarak, büyüme gerilmeleri ve genç odun içerirler. Ayrıca kurutma kusurları bu türlerin kullanım yerlerini sınırlandırmaktadır. Okaliptüsler kağıt ve selüloz endüstrisinde ve yakacak odun olarak çok miktarda kullanılmaktadır.Bu çalışmada, okaliptüsün LVL ve kontrplak üretiminde kullanımı araştırılmıştır. Bu amaç için, farklı katman düzenlemelerine sahip kontrplak ve LVL levhaları üretilmiştir. Katman düzenlemesinin, kuvvet uygulama yönünün ve tutkal türünün, levhaların fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaç için, okaliptüs (Eucalyptus grandis W. Hill ex Maiden) masif odununun, okaliptüsün 3 mm kaplamalarından ÜF, MÜF ve FF tutkalları ile elde edilen LVL ve kontrplağın fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Testlerden elde edilen bulgular, kavak (Populus x euramericana I-214 klonu) ve kayın (Fagus orientalis L.) masif odunu ve bu türlerden elde edilen LVL ve kontrplağının fiziksel ve mekanik özellikleri ile karşılaştırılmıştır.Masif ağaç malzemenin tam kuru yoğunluk, hava kurusu yoğunluk, hacim ağırlık değeri, daralma ve genişleme miktarları, termik genleşme katsayıları, statik eğilme direnci, dinamik eğilme direnci, liflere paralel ve liflere dik çekme direnci, liflere paralel basınç direnci ve makaslama direnci, statik sertlik değeri belirlenmiştir. LVL ve kontrplağın ise yoğunluk, su alma ve kalınlığına şişme miktarları, eğilme direnci, elastikiyet modülü, basınç direnci ve çekme-makaslama direnci araştırılmıştır.Sonuçlar; denemelerde kullanılan okaliptüs diri odununun ve kayın odununun mekanik özelliklerinin benzer olduğunu göstermiştir. Okaliptüsten üretilen LVL ve kontrplağın mekanik özelliklerinin kayından üretilenlere yakın olduğu belirlenmiştir. Okaliptüs masif odununun olumsuzluklarının, laminasyonla giderilebileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, LVL'de kuvvet uygulama yönünün, kontrplakta katman düzenlemesinin mekanik özellikleri istatistiksel olarak etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid grown, eucalyptus species are planted mostly in plantations. These species contain growth stresses and a large volume of juvenile wood as a result of fast growing. Besides, drying defects limit usage areas of these species. Eucalyptus species are used mostly in pulp and paper industry and fuel wood.In this study, it was investigated eucalyptus usage in LVL and plywood manufacture. For this aim, LVL and plywood boards were produced in different ply organization. The effects of ply organization, load direction and adhesives types on the physical and mechanical properties were investigated. The physical and mechanical properties of solid wood, LVL and plywood produced from eucalyptus (Eucalyptus grandis W. Hill ex Maiden) veneer with UF, MUF and PF adhesives were determined. Findings obtained from tests were compared with physical and mechanical properties of solid wood, LVL and plywood produced poplar (Populus x euramericana I-214 clone) and beech wood (Fagus orientalis L.).Oven dry density, air dry density, basic density, swelling and shrinkage amounts, thermal linear expansion of solid wood were investigated. Density, thickness swelling and water absorption of LVL and plywood were determined. Modulus of rapture, modulus of elasticity, impact bending, shearing strength, compression strength, tensile strength and static hardness of solid wood were conducted. Modulus of rapture, modulus of elasticity, compression strength, tensile-shear strength of LVL and plywood were determined.The results showed that the mechanical properties of eucalyptus sap wood and beech wood were similar. It was determined that the mechanical properties of LVL and plywood produced eucalyptus were similar to that of beech. It was concluded that the negativenesses of solid wood of eucalyptus can be eliminated with lamination. In addition, it was determined that load direction in LVL and ply organization of plywood effect mechanical properties statistically significant.