Türk basınında ve edebiyatında Kore Savaşı
  1. Tez No: 30917
  2. Yazar: EUNKYUNG OH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
ÖZET“Türk Basınında ve Edebiyatında Kore Savaşı”adlı bu çalışmanın amacı, Kore Savaşı 'nı konu alan malzemeyi tanıtmak ve incelemektir. Bunun yanında Kore Savaşı'mn Türk Edebiyatında ve Basınında önemli bir yeri olduğunu ortaya koymaktır.Kore Savaşı, onun gelişmeyi çok yakında takip eden gazeteler tarafından haber,makale, röportajla Türk halkına bildirilmiştir. Türk halkı ise, modern şiir,destan,hikâye, roman,tiyaro, hatıra gibi edebi türlerle bu Kore Savaşı'nı tasvir etmiştir. Böylece ortaya çıkan eserler Türk halkının duygusunu yansıtan son derece önemli kaynaklar olmalarıyla birlikte sosyal ve tarihi açıdan değerlidir. Maalesef bu eserlerin çoğu edebî seviye bakımından çok yüksek değere sahip değildir ve evrensel boyutu kazanamamıştır. Ama bu eserler belgesel edebiyat niteliğini taşıyan Savaş Edebiyatı olmaları açısından anlam taşımaktadır. Kore Savaşı'mn Türk Edebiyatında Savaş Edebiyatını oluşturan çok önemli sosyal hâdise olması açısından büyük önemi vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study named“ The Korean War in Thurkish Press and Literature”is to introduce and study the material about the Korean War, since this war has an important mark in the Turkish Literature and Press. The Turkish public has been informed about the Korean War by the Press in form of news articles, broadcasts and live reports. İn turn the Turkish public have described the Korean War in the form of modern poetry, stories, hadcover books, theaters and memories. As result the written works, reflecting the feelings of the Turkish public are tremendously important resources valued from historical and social point of view. But unfortunately, since these written works do not measure up to the higher standards of literature, they have not been recognized universally. However, these works, are considered documentary literature, which has a place in the literary works of the war. The Korean War has utmost importance the Turkish Literature as the War Literature and a substancial social event.