Yetiştirme yurtlarında ve aileleri yanında yaşayan ergenlerin, bazı gereksinimleri yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 30916
  2. Yazar: GÜRCAN ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
i ÖZET Bu araştırmada, yetiştirme, yurtlarında ve'aileleri yanında yasayan 15 - 18 yaşlarındaki ergenlerin, basan, yakınlık, ilgi görme, başatlık, kendini suç¬ lama ve saldırganlık gereksinimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu nedenle incelenmekte olan psikolojik gereksinimlere ilişkin onsekiz denence kurulmuştur. Araştırma kapsamına giren denekler, Ankara Gazi Kız Yetiştirme Yurdu, Saray Kız Yetiştirme Yurdu ve 50. Yıl Erkek Yetiştirme Yurtlarında yasayan 15-18 yaşlarındaki 58-ergen ve bu ergenlerin devam ettiği liseler olan Ke¬ çiören Teknik Usesi, Mehmetçik Lisesi, Fatih Sultan Mehmet Lisesi, Ye¬ nimahalle Endüstri Meslek Lisesi ile 100. Yıl Kız Meslek Lisesinde okumakta ve ailelerin yanında yasamakta olan yine 15-18 yaşlarındaki 297 ergen ol¬ muştur. Aileleri yanında ve yetiştirme yurtlarında yasayan iki grupta yer alan ergenlere Edwards (1859) tarafından geliştirilen ve Yıldız Kuzgun'un [1985] çeviri ve standardizasyonunu yaptığı Edwards Kişisel Tercih Envateri uygulanmış ve deneklerin basan, yakınlık, ilgi görme, başatlık, kendini suç- lama ve saldırganlık gereksinimlerine ilişkin olarak aldıklan puanlara pa- rametrik istatistik yöntemler uygulanmıştır. Ergenlerin yaşadıkları yer ve cin¬ siyetleri dikkate alınarak her bir gereksinime iiiskin olarak aldıkları puanlara ait, ortalama ve standart sapmalar hesaplanmış, karsılastınian gruplar ara¬ sındaki farkın önem denetimi için“t”değerleri bulunmuştur. Bulguların de¬ ğerlendirilmesinde önem düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir., ü Araştırmada elde edilen bulgular, kısaca şu şekilde özetlenebilir: Başarı gereksinimi yönünden yetiştirme yurtlarında ve aileleri yanında ya¬ şayan ergenler arasında önemli bir fark yoktur. Bu iki gurupta yer alan kız ergenler arasında fark bulunmazken,aileleri yanında yaşayan erkek er¬ genlerin başarı gereksinimi daha yüksek bulunmuştur. Yakınlık ve ilgi görme gereksinimleri yönünden, yetiştirme yurtlarında ve aileleri yanında yaşayan ergenler arasında önemli bir farklılığa rast¬ lanmamıştır. Her iki gurupta yer alan kız ergenler bu gereksinimlere ilişkin olarak farklılık göstermezlerken, erkek ergenler arasında da önemli bir fark¬ lılık elde edilmemiştir. Başatlık ve kendini suçlama gereksinimlerine ilişkin olara;;, yetiştirme yurtlarında ve aileleri yanında yaşamakta olan ergenler önemli bir farklılık göstermemişlerdir. Bu gereksinimler yönünden iki gurupta yer alan kız er¬ genler arasında, aileleri yanında kalanlar lehine önemli bir fark elde edi¬ lirken, erkek ergenler arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Saldırganlık gereksinimi yönünden yetiştirme yurtlarında ve aileleri ya¬ nında yaşayan ergenler arasında önemli bir fark elde edilmemiştir. İki gu¬ rupta yer alan kız ve erkek ergenlerin kendi aralarında yapılan kar¬ şılaştırmada da önemli bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
til SUMMARY In that research, the achievement, affiliation, succorance, dominance, abasemet and the aggression needs of the adolescents who are living in orphanages and with their familes, are examined comperativeiy. And twentyfour statements are established in relation to the psycholgical needs to be concerned. The research covers 58 adolescents from Ankara Gazi Kız Yetiştirme Yurdu, Saray Kız Yetiştirme Yurdu and 50. Yıl Erkek Yetiştirme Yurdu and 297 adolescents living with their families, both are from ages between 1 5 and 18 and attending to the same school as Keçiören Teknik Lisesi, Fatih Sultan Mehmet Lisesi, Yenimahelle Endüstri Meslek Lisesi and 1 00. Yıl Kız Meslek Lisesi. Edwards Personel Preference Schedule which is developed by Edwards in 1859 and standardized as well as translated into Turkish by Yıldız. Kuzgun in 1985 is applied to the adolescents from both of these groups. And the parametric statistical methods are applied to analyze. The data in relation to achievement, affiliation, succorance, dominance, abasement and aggression needs. The averages and standart deviations of all needs which are determined by considering the age and the sex of the adolescents are found. In order to test the impostance level of the differences between the groups compared the“t”test method is used.IV The importance level value is accepted as 0.05 for the evaluation of the results. The results obtained in the research can be shortly summarized as follows :There is no significant difference between the achievement needs of the adolescents living in orphanages and of those living with their fa milies. While no difference is found between the girls living in orphanages and of those living with their families. The chievement needs of the ado lescent boys living with their families are found to be higher thanthose of the boys living in orphanages. No significant difference is found between af filiation and succorance needs of the adolescents living in orphanages and of those living with their families. Similarly when adolescent boys and girls in both groups are compared seperately no significant difference is fo- undThe adolescents living in orphanages and those liwing with their fa milies showed no significant difference in relationto the dominance and aba sement needs. However the some needs of the adolescent girls living with their families are found to be higher than the needs of the adolescent girls living in orphanages, while no significant difference is found between the boys of the two groups. Finally.there is no significant difference between the aggression needs of the adolescents living with their families and of chose living in orphanages. Further more when the aggression needs of the ado lescent boys living with their families are compared with those of the boys living in orphanages no significant difference is found. A similar result is ob tained when the girls living with their families are compared with the girls li ving in orphanages.