Türkiye'de düşünce özgürlüğü sorunu ve halk kütüphanelerine yansıması
Intellectual freedom problem in Turkey and its reflection on public libraries
  1. Tez No: 63750
  2. Yazar: MEHMET TAYFUN GÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SAĞLAMTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Demokratik ülkelerde halk kütüphaneleri, toplumun düşünce özgürlüğünün oluşmasına yardımcı olan kuruluşlar arasında yer almaktadır.Bu yönüyle ülkelerin demokratikleşme çabalarına katkıda bulunan halk kütüphaneleri, görev bilincine sahip kütüphane çiler sayesinde hizmetlerini geliştirmektedirler. Toplumun düşünce özgürlüğüne katkı sağlama felsefesine göre biçimlenen görev bilinci kavramı, hem sosyal hem de mesleki bir sorumluluk olarak kabul edilmektedir. Bunun tersi bir görüntüde olan Türkiye'deki durumun nedenlerini ortaya çıkarmak için ele aldığımız araştırmanın amacı; halk kütüphanecilerine düşünce özgürlüğü sorunu karşısında kararlı davranışlar sergiletecek görev bilincinin oluşmasına yardımcı olmaktır. Hipotezimiz ise; Türkiye'de halk kütüphanelerinin etkin olmamalarının başlıca nedenlerinden birisi, düşünce özgürlüğüne ilişkin yasal sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bilgisizlik sonucu, kütüphanecilerde oluşan görev bilinci eksikliği biçimindedir. Araştırmamıza dayanak olan anketin sonuçları, hipotezimizi kanıtlamıştır. Sorunun çözümü için konunun eğitim destekli yürütülmesi ve çağdaş gereksinimleri karşılayacak bir“Halk Kütüphanesi Yasası”nın hazırlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Public libraries are assumed to be among the organizations helping to form intellectual freedom of society in the democratic countries. They have been contributing to democratization strives of the countries in this sense. Librarians who are duty consciousness have been developing the public library services too. Duty conciousness concept has been forming the philosophy of helping to contribute intellectual freedom of the society. It is accepted as both a social and a professional responsibility as well. The situation is different in Turkey. The purpose of our research is to find out the reason of this situation. The purpose is to help public librarians to develop duty consciousness which should be shown in the performance of a certain attitude towards intellectual freedom problems, clearly. Our hypothesis is concerning the legal problems forming the lack of duty consciousness in the librarians so the public libraries are not active organizations in Turkey. The hypothesis has been proved by the results of questionnaire. It is recommended that this problem could be solved by supporting the education and preparing a“Public Library Act”to meet the requirements of contemporary necessities.