Kompozit malzemeden yapılmış katlanıp açılabilen bir reflektörde yüzey hassasiyet ölçümleri
Surface accuracy measurements of a foldable composite reflector
  1. Tez No: 309179
  2. Yazar: ERDAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SOYKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Açılabilir reflektör tasarımında en önemli noktalardan biri yüzey doğruluğu analizleridir. Elektronik performans reflektif yüzeyin yüzey hassasiyetine bağlıdır. Yeterli yüzey hassasiyeti doğru malzeme seçimi ve uygun tasarım konsepti oluşturulduğu zaman sağlanabilir. Bu araştırmada; uzay uygulamaları için, kompozit malzemeden imal edilmiş, hafif, katlanıp açılabilen reflektörler üzerinde yapılan yüzey doğruluğu ölçümleri sunulmuştur. Reflektörler esnek bir kabuk yapısına sahip olup, reflektörlerin yapısal bütünlüğünü koruyabilmesi için reflektif yüzey kendisini çevreleyen bir etek bağlantısıyla desteklenmiştir. Tam ölçekli reflektör tasarımının 1,5 ve 2 m çapında karbon/epoksi kompozitten prototipi üretilerek yüzey doğruluğu ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Yüzey doğruluğu ölçümleri için fotogrametri tekniği yazılım olarak ise PhotoModeler programı kullanılmıştır. Reflektif yüzey üzerinde yerçekiminden kaynaklanan deformasyonları tahmin etmek için reflektörün çeşitli bağlantı koşullarında yüzey RMS hatası değerleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, 1,5 m çapında reflektörün yüzey RMS hatası 0,49 mm olarak tespit edilmiştir. Esnek yapıdaki reflektörde ağırlık etkisinden dolayı yüzey hatalarının önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important points in design of foldable reflectors is surface accuracy tests. Electronic performance depends on surface accuracy of reflective surface. Sufficient surface accuracy can be provided when the reflector is designed correctly and its material is chosen accordingly. This research presents surface accuracy measurements of foldable reflector, which is made of the ultra-thin composite materials, for space applications. The reflector has a flexible shell structure and the reflective surface is supported by a skirt to maintain the structural integrity of the reflector which surrounds the surface. Prototypes of the full-scale reflector with a diameter of 1.5 m and also 2 m were manufactured using carbon/epoxy composite and the accuracy of surfaces were measured. Photogrammetry technique and PhotoModeler software are used for measuring of surface accuracy. Root Mean Square (RMS) error of reflective surfaces at different boundary types is investigated to estimate the gravity-induced structural deformation in the reflector surface. As a result of studies, the RMS error of 1.5 m diameter reflector was found 0.49 mm. Effect of gravity on the RMS error is found to be important due to the structure?s flexibility.