Güneş enerjili ısı borulu kurutucu ile sera tipi kurutucuda defne yaprağı kurutulması ve kurutma parametrelerinin karşılaştırılması.
Bay leaf drying through a solar powered heat piped dryer and a greenhouse type dryer and comparison of the drying parameters.
- Tez No: 309199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAYİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında güneş enerjili ısı borulu kurutucu ile güneş enerjili sera tipi kurutucuda eşit şartlarda defne yaprağı kurutulması ve kurutma parametrelerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Tasarımı ve imalatı yapılan sistemlerde kurutulacak defne yapraklarının başlangıç nem miktarı 1,02 g su / g kuru madde olarak etüv fırınında saptanmıştır. güneş enerjili ısı borulu kurutucu için 28oC - 50oC sıcaklık aralığında ortalama 0,6 m/s hava hızı ile 26-27-28 Temmuz 2011 tarihlerinde yapılan kurutma işlemi sonucu ürün son nem miktarları sırasıyla 0,279 g su / g kuru madde - 0,285 g su / g kuru madde - 0,268 g su / g kuru madde değerine indirilmiştir. Güneş enerjili sera tipi kurutucu için ise 36oC ? 52 oC sıcaklık aralığında ortalama 0,3 m/s hava hızı ile kurutma yapıldığında son nem miktarları sırasıyla 0,063 g su / g kuru madde - 0,055 g su / g kuru madde - 0,051 g su / g kuru madde olarak bulunmuştur. Sistemlerde kurutulan ürünlerin son nem miktarları incelendiğinde; güneş enerjili sera tipi kurutucu, güneş enerjili ısı borulu kurutucuya göre daha kısa süredekurutma standartlarına daha yakın bir kuruma sağlanmıştır. Kuru ürünlerin fiziksel özellikleri incelendiğinde güneş enerjili ısı borulu kurutucuda kuruyan ürünlerin renk ve şekil özellikleri standart değerlere daha yakın olarak görülmektedir. Sistemlerin günlük ortalama ısıl verimleri incelendiğinde güneş enerjili sera tipi kurutucuda %47.34, güneş enerjili ısı borulu kurutucuda %44.67 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it has been targeted that bay leaf is dried under equal conditions through a solar powered heat piped dryer and a solar powered greenhouse type dryer, and the drying parameters are compared. The initial moisture content of the bay leafs to be dried in the systems, whose design and production are made, have been determined as 1,02 water/g dry matter in the drying oven. As a result of the drying operation performed on the dates of July 26-27-28, 2011 through a solar powered heat piped dryer under the temperature range of 28oC - 50oC and an air speed of 0,6 m/s on average, the final moisture contents of the product have been reduced to the values 0,279 g water/g dry matter - 0,285 g water/g dry matter - 0,268 g water/g dry matter respectively. Whereas when drying was performed through a solar powered greenhouse type dryer under the temperature range of 36oC ? 52 oC and an air speed of 0,3 m/s on average, the final moisture contents have been found out as 0,063g water / g dry matter - 0,055 g water / g dry matter - 0,051 g water / g dry matter respectively. Upon examination of the final moisture contents of the products dried in the systems; the solar powered greenhouse type dryer provided a drying closer to the drying standards in a shorter time when compared to the solar powered heat piped dryer. Upon examination of the physical properties of the dry matters, it is evident that the color and shape properties of the products, dried through a solar powered heat piped dryer are closer to the standard values. Upon examination of the daily average thermal efficiencies of the systems, the dryer efficiencies have been calculated as 47.34 % for the solar powered greenhouse type dryer; whereas as 44.67 % for the solar powered heat piped dryer.