Kırmızıbiber için bir kurutucu tasarımı, imalatı ve performans deneyleri
Designing, manufacturing and performance experiments of a dryer (system unit) for redpepper
- Tez No: 269459
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisi destekli ısı pompalı bir kurutucuda kırmızıbiber kurutulmuştur. Isı borulu güneş kolektörü ve havadan havaya ısı pompası sistemi kullanılarak kırmızıbiberler başlangıç nem miktarından (10,81 g su/g kuru madde) ve son nem miktarına (0,16 g su/g kuru madde) kadar kurutulmuştur. Kurutma sistemindeki 24 saatlik kurutma süreci ısı pompası desteği ile sağlanmıştır. PID kontrollü kurutucuda hava hızı kontrol cihazından ayarlanan sıcaklık değerine göre değişmiştir. Kırmızıbiberler 50 oC kuru termometre sıcaklığında ve ortalama 0,4 m/s hava hızında 210 dakikada kurutulmuştur. Deney sonuçlarına göre bütün sistem için ortalama ısıtma tesir katsayısı (COPwh) 2,24 ve özgül nem çekme oranı da (SMERws) 0,209 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, redpeppers were dried in a heat pump dryer suplied solar energy. Redpeppers were dried from initial moisture content (10,81 g water/g dry matter) to final moisture content (0,16 g water/g dry matter) by using the heat pipe solar collector and the air to air heat pump system. 24 h drying period in the drying system was provided the heat pump support. In PID controlled dryer, air velocity changed according to the temperature value regulated in process control device. Redpeppers were dried at 50 oC dry bulb temperature and average 0,4 m/s air velocity in a period of 210 min. According to experiment results, average heating coefficient performance (COPwh) and specific moisture extraction rate (SMERws) were calculated for whole system as 2,24 and 0,209 kg/kWh respectively.