Retina görüntülerinin ayrıştırılması
Segmentation of retina images
- Tez No: 309211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİRCİ, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, sayısal retina görüntülerinden retina damarlarını, optik sinirleri, optik disk ve cup alanlarının ayrıştırılması üzerinde çalışılmıştır. Tezde kenar belirleme filtreleri hakkında bilgi verilmiştir. Damarların ayrıştırılmasında kullanılan 7*7'lik filtreler tanıtılmıştır. Optik disk ve cup alanlarının bulunmasında kullanılan K-Means kümeleme algoritması anlatılmıştır. Sonraki aşamada damarların, optik sinirlerin ayrıştırılmasından elde edilen sonuçlar ile optik disk ve cup alanlarının ayrıştırılmasından elde edilen sonuçlar birleştirilmiştir. Böylece sonuç resmi elde edilmiştir. Sonuç resmi ekrana yazdırılmış ve istenildiğinde resim dosyası olarak kayıt edilebilmesi sağlanmıştır. Retina yapısı ile ölçülmesi hedeflenen alanlar ve bu alanların birbirine oranları bulunmuştur. Elde edilen veriler ekrana yazdırılmış ve gerektiğinde excel dosyası olarak kayıt edilebilmesi sağlanmıştır. Bu işlemler MATLAB yazılımı ve MATLAB kullanıcı ara yüzü kullanılarak yapılmıştır. Tasarlanan ara yüz sayesinde yapılan işlemler görselleştirilmiş ve geliştirilen yazılımın kullanımı kolaylaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the digital images of the retina vessels, optic nerves, optic disc and optic cup regions have been extracted from the digital images of the retina. Information on edge detection filters is also presented. 7*7 filters, which are used to extract the images of vessels, are described. The K-Means clustering algorithm, which is used to detect optic disc and cup regions, is explained. In the next stage, the results which are optained from extracting digital images of the vessels and the optic nerves are combined with that of the optic disc and cup regions. Thus, the final image is obtained. The final image is displayed on the screen and it is required. This final image can be saved as an image file in any format. The areas of the regions within the retina structure are calculated. The output data is displayed on the screen and they are saved as an excel file. These operations are performed using the MATLAB software and its graphical user interface feature. With the aid of the developed algorithm and the user interface, all of the operations do have a graphical feature which makes the developed procedure more users friendly.