Bazı Bursaphelenchus türlerinin sera koşulları altında çam ve sedir fidanlarındaki patojenliklerinin belirlenmesi
Determination of pathogenicity of some Bursaphelenchus species on pine and cedar seedlings under greenhouse conditions
- Tez No: 309215
 - Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKBULUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, dört Bursaphelenchus türünün (B. mucronatus Mamiya and Enda, 1979, B. sexdentati Ruhm, B. anamurius Akbulut, Braasch, Baysal, Brandstetter & Burgermeister, 2007,ve B. vallesianus Braasch, Schönfeld, Polomski & Burgermeister, 2004) karaçam (P. nigra Arnold), fıstıkçamı (P. pinea L.), kızılçam (P. brutia) ve sedir (Cedrus libani Rich.) fidanları üzerindeki patojenlikleri sera koşulları altında incelenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, dört Bursaphelenchus türü sedir fidanları hariç diğer fidanlar üzerinde değişik oranlarda patojen olduğu belirlenmiştir. Fidanlar içinde en dirençli fidan türü olarak sedir ön plana çıkmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre, dört Bursaphelenchus türünün doğal oluşan ya da plantasyonlarla oluşturulan karaçam, fıstıkçamı ve kızılçam meşcerelerinde etkili olabileceği dikkate alınmalıdır
Özet (Çeviri)
In this study, the pathogenecities of four Bursaphelenchus species (B. mucronatus Mamiya and Enda, 1979, B. sexdentati Ruhm B. anamurius Akbulut, Braasch, Baysal, Brandstetter & Burgermeister, 2007, and B. vallesianus Braasch, Schönfeld, Polomski & Burgermeister, 2004) on pine (P. nigra Arnold, P. brutia Tenn. and P. pinea L) and cedar (Cedrus libani Rich.) seedlings under greenhouse conditions were investigated.Four Bursaphelenchus species had different degress of pathogenetic affects on pine seedlings. The most resistant seedling species was cedar.Based on the results of this study, it should be taken into consideration that four Bursaphelenchus species may affect natural or planted stands of P. nigra, P. brutia and P. pinea.