Avrupa birliği'nde ortak göç politikası oluşturma çabaları ve ulusal farklılıklar sorunu
The attempts for forming a common eu migration policy and the problem of national differences
- Tez No: 309270
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kurulduğundan itibaren üyeleri arasında birçok alanda entegrasyonu başaran Avrupa Birliği, yakın dönemde göç alanında da üye ülkeler arasında entegrasyonu sağlamayı ve ortak bir göç politikası oluşturmayı kendisine bir hedef olarak belirlemiştir. Bu çalışma, oluşturulmak istenilen Avrupa Birliği ortak göç politikasını üye ülkeler arasında mevcut ekonomik, sosyal ve politik ulusal farklılıklar ışığında ele almaktadır. Çalışma ile üye ülkelerde mevcut ekonomik, sosyal ve politik farklılıkların Birlik düzeyinde oluşturulmak istenilen ortak göç politikası önünde büyük bir risk teşkil ettiği ve üye ülkelerin kendi belirledikleri önceliklere göre Birlik düzeyinde alınan kararlardan kolayca sapabildikleri savunulmaktadır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde örnek ülke olarak seçilen Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya'nın ulusal göç politikaları ele alınarak, söz konusu üye ülkelerin göç politikalarında mevcut ulusal farklılıklar ortaya konulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise göç politikasının Avrupa Birliği düzeyinde gelişimi ele alınmakta ve gelinen son nokta araştırılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise Avrupa Birliği ortak göç politikası oluşturulma çabaları ulusal farklılıklar ışığında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union, which has achieved the integration in many policy areas among its members since its establistment, has been now trying to achieve integration among its members in the field of migration. To that aim, formation of a common EU migration policy was defined as a target. This study aims to elaborate on the on-going attempts for a common EU policy in the light of economic, social and politic differences among member states. The study concludes that economic, social and political differences among member states pose a great challenge for the formation of a common EU policy and member states can easily deviate from the decions taken at the EU level due to the priorities defined at national level.The study composes of three chapters. The first chapther analyses the national migration policies of three selected EU member states, namely France, Britain, Italy and Germany with the aim of demonstrating the national differences. The second chapter aims to look at the development of migration policy at the EU level and the current point arrived. The last chapter of study is devoted to the evaluation of the attempts for forming a common EU migration policy in the consideration of national differences among member states.