Türkiye'de hava kargo taşımacılığının gelişimi
The development of air cargo transportation in Turkey
- Tez No: 309271
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın üç temel amacı vardır. Birincisi, hava yolcu ve kargo taşımacılığını kapsayan havayolu taşımacılığı sektöründe küresel ölçekte yaşanan hızlı gelişimin nasıl ve ne yönde olduğunu ortaya koymaktır. İkincisi, hava kargo taşımacılığı sektörünün taşınan mallar, firmalar vb. bağlamında yapısını ve sonrasında ise sektörün dünya çapındaki gelişimini göstermektir. Üçüncüsü ise, hava kargo taşımacılığının Türkiye'deki gelişim sürecini, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeler bağlamında incelemek; bu alt sistemin ülkenin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisine bakmak ve son olarak bu alana yönelik devlet tarafından geliştirilen politikaları tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
There are three basic aims for this thesis. First of them is to present the rapid growth of air transportation involving air passenger transportation and air cargo transportation and the direction of this growth. Second of them is to present the structure of air cargo transportation industry in the context of the goods transported by air, the firms operating in the industry etc. and following that, the growth of the industry at global level. The last one of them is to investigate the growth of air cargo transportation in Turkey in consideration of the development in the country and the world, in addition to this, seeing the impact of air cargo transported on the economic growth of Turkey. At last, the policies developed by government will be presented.