Türkiye'nin ithalatında yeni korumacılığın bir aracı olarak anti-damping uygulamaları
Anti-dumping applications on Turkey's import as an instrument of new protectionism
- Tez No: 309278
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TUBA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
?Türkiye'nin İthalatında Yeni Korumacılığın Bir Aracı Olarak Anti-Damping Uygulamaları? isimli bu çalışmanın amacı, dünya ekonomisinde 1970'li yıllardan itibaren önemi gittikçe artan yeni korumacı eğilimlerin ortaya çıkış nedenlerini ve geleneksel anlamdaki korumacılıktan farklı yönlerini inceleyerek, yeni korumacılığın araçlarından biri olan anti-damping önlemlerini Türkiye'nin ithalatı açısından analiz etmektir.Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, dünya ticaretinde yeni korumacılık akımının tarihsel gelişimi anlatılmış, bu akımın kullandığı tarife dışı engeller tanımlanmış ve yeni korumacılığın dünya ticareti üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, damping kavramının iktisadi ve hukuki açıdan tanımı yapılarak, dampingin koşullarının, amacı ve etkilerinin neler olduğu açıklanmış ve DTÖ Anti-Damping Anlaşması irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, öncelikle, Türkiye'de anti-damping mevzuatının tarihsel gelişimi anlatılmış, uygulanan anti-damping önlemlerine ilişkin sayısal veriler kullanılarak, bir dış ticaret politikası olarak anti-dampingin ülkemizin ithalatındaki önemi belirlenmeye çalışılmış ve bu önlemlerin daha etkin kullanılmasına ilişkin bazı önerilerde bulunulmuştur.Anti-damping önlemlerinin ithalatımıza etkisini görebilmek için seçili 25 eşyada, dampinge karşı vergi öncesi durum ile sonrası durumu anlamak için yapılan karşılaştırmada, önlem getirilen 25 eşyanın büyük bir bölümünde önleme tabi ülkelerden gerçekleştirilen ithalatın büyük ölçüde gerilediği görülmüştür. Diğer yandan, değişim oranı pozitif bir değer olarak görünen bazı eşyalarda, önleme rağmen ithalatın arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to examine the reasons for new protectionism wave emerged from since 1970?s, it?s differences from traditional protectionism and analyze the presence of anti-damping applications which are one of the most important tool of the new protectionism in terms of Turkey?s import.The first part of the dissertation explains the historical development of new protectionism, non-tariff barriers used by this wave and the effects of new protectionism on world trade. In the second part, firstly, the term of ?damping? is defined in aspects of economics and law. Secondly, the conditions, objectives and the effects are elaborately studied within the WTO Anti-Damping Agreement framework as well as GATT rounds. Besides, from 1994 in which ADA was signed to now, the trend of anti-dumping applications both in Turkey and in the world is examined. In the third part, the anti-damping measures that are used in Turkey?s import are analysed by using statistical data.To understand the effects of the anti-dumping applications on our import volume, the date in which anti-dumping duty implemented is compared with a year later. Consequently, it is understood that the import of the definite products declines after anti-dumping duties are applied. On the other hand, it is examined that import of some products increases though anti-dumping duties.