Tarım sektöründeki toprak verimi, kişi başına düşen gelir ve toprak değişkenlerinin karşılaştırması, trend eğrilerinin belirlenmesi ve bulguların ima ettiği sonuçlar: İspanya, G. Kore ve Türkiye (1980-2008)
Efficiency in agriculture soil, comparison of per capita income and soil variables, determination of the trend curve and the results implied by the findings: Spain, South Korea and Turkey: (1980-2008)
  1. Tez No: 309277
  2. Yazar: MERVE NİGAR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.KEMAL ÇAKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tezin ilk bölümünde, İspanya Kore ve Türkiye'deki tarım sektöründe, katma değer cinsinden tarımsal hasıla, tarımsal nüfus, tarımsal emeğin ortalama veriminin EOVT ve EOVT değişkeninin İspanya/Türkiye ve Kore/Türkiye kıyaslamasını katsayı cinsinden veren [(EOVT)İSP /(EOVT)TR ve (EOVT)KOR /(EOVT)TR] değişkenlerinin 1980-2008 arasında nasıl değiştiği saptanıp, incelenmiş; bu zaman serilerinden türeyen doğrusal olmayan trend eğrileri ve büyüme patikaları yıllık değişim oranları, her bir değişken ve ülke için SPSS programı vasıtasıyla belirlenmiş; böylece hesaplanmış olan istatistikler analiz edilmiş ve çarpıcı birkaç sonuca ulaşılmıştır:Birinci bölümde, çok açık olarak ortaya çıktı ki, dönem boyunca İspanya ve Kore'nin EOVT performansının Türkiye'ninkine kıyasla önemli ölçüde yüksek olmasının, tarımsal çıktıyı arttırma boyutundaki göreli performanslarından değil de hemen hemen İspanya ve Kore'nin tarımsal nüfusunu çok hızlı bir oranda düşürürken; Türkiye'nin tarımsal nüfusunun 28 yılda sadece %12'lik bir düşüş göstererek neredeyse sabit kalmasından kaynaklanmıştır.İkinci bölümde, FAO istatistikleri, gizli işsizliği de ekleyip verirken, İLO ve TÜİK istatistikleri gizli işsizliği hesaba katmadan verdikleri ve dolayısıyla iki veri seti arasında %80'i aşan farklar varolduğu için İkinci Bölümde, LT yerine ?TN? ile ve EOVT yerine de ?TNbQ? ile çalışmak yeğlenmiştir.Eğer tarımsal istihdam başına ve tarımsal nüfus başına düşen brüt gelirin önemli bir ölçüde arttırılması için endüstriyel olgunluğa erişmiş her ülkenin nesiller evvel başarmış olduğu gibi, tarımsal nüfusun, TN/?N oranını ve LT/?L oranını da %4-%5'in altına çekecek biçimde sadece oransal olarak değil, mutlak olarak da düşmesi şarttır. Yani, Türkiye'deki tarımsal nüfusun, 1980-2008 döneminde, 18.4 milyondan 15.5 milyona düştüğü gibi sadece 1.19 kat değil, gelecek 25 yılda yaklaşık üç kat daha düşerek 5 milyon civarına inmesi gerekir.Bu konuda yapılacak çalışmalar, Türkiye'nin geleceğine ait yol-haritası bağlamında önem arz edecektir.
Özet (Çeviri)
In Section 1 of the thesis, the trend lines and the growth functions of agricultural output, agricultural employment and the average productivity of agricultural labor for Spain, S. Korea and Turkey in the 1980-2008 period were derived and the developments thereof were interpreted. Then, after calculating the two variables which give the ratios of (eovT)t in Spain and in Korea on one hand and that of Turkey on the other [ ((eovT)t)İSP / ((eovT)t)TR and ((eovT)t )KOR / ((eovT)t )TR ], the trend lines and the growth functions for these two variables were derived so that as to see how these three countries compare in terms of their performance as regards achieving increases in the average productivity of agricultural labor in the 1980-2008 period.In section 1, this was clearly indicated by the striking differences in these three countries with respect to the rate of change in QT and LT that had occurred in the 1980-2008 period: QT rose 148% in Turkey, 169% in Spain and only 69% in Korea; but LT in Spain and Korea declined a whopping 4.16 and 6.02 times, respectively, while it declined only 1.12 times in Turkey in the said period.In Section 2, there is great discrepancy between LT series of FAO and ILO because FAO figures add the estimated disguised employment to official figures reported by TÜİK and ILO does not. However, once this has been done the said ?insurmountable problem? can be circumvented by working with TN instead of LT.If TN continues to decline at an increasing rate as had been the case during the past 22 years, then it is quite possible for the average rate of yearly decline to top 3% within a decade and to top 4% in the next --in which case the agricultural sector in Turkey may well experience a transformation similar to that which had occurred in Korea in the quarter century between 1980 and 2008. However if achieved this would mean a substantial increase in the yearly rate of migration from the agricultural to the non-agricultural sectors and this entails serious challenges.The major conclusions reached in this thesis may be said to imply a need for further research in these important areas of inquiry.