Türkiye'de organize sanayi bölgelerine sağlanan teşviklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
The analysis and evaluation of the incentives to organized industrial zones in Turkey
- Tez No: 309280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE NUR BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
19. Yüzyılda, sanayinin planlı geliştirilmesinin önem kazanmasına bağlı olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde, özel sektörün kar elde etmek; İngiltere'de ise geri kalmış bölgelerde işsizlikle mücadele etmek amaçlarıyla kurulan bölgeler, organize sanayi bölgeleri uygulamalarının ilk örnekleridir.Türkiye'de, ilk uygulamasına 1962 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasıyla başlanan bu bölgeler ile kalkınmanın itici gücü olan sanayileşmenin teşvik edilmesi ve bölgesel kalkınmanın dengeli dağılması hedeflenmiştir. Ülkemizde elli yıllık geçmişe sahip organize sanayi bölgelerinin birer cazibe merkezi haline gelmesi için ağırlıklı olarak çeşitli vergisel ve vergi dışı mali teşvikler uygulanmaktadır. Ancak, amacı, şartları ve oluşabilecek sonuçları ayrıntılı olarak analiz edilmeden uygulamaya konulan birçok teşvik tedbiri istenen sonuçları vermemektedir.Tez çalışması sonucunda, uygulanan teşviklerle ilgili yasal mevzuatın çok dağınık ve karmaşık olduğu, bürokrasi, enerji ve yerel yönetimlerden kaynaklı sorunlara çözüm getirilememesi, bölgesel-sektörel teşvik sisteminde, organize sanayi bölgeleri içerisindeki işletmelere pozitif ayrımcılık yapılmaması gibi nedenlerden dolayı organize sanayi bölgelerinin cazibe merkezi haline gelmekten uzak kaldığı görülmüştür. Çok miktarda boş parsel bulunmasına rağmen, doluluk oranları düşük kalmaktadır.Bu bölgelerdeki kümelenmenin istenen düzeyde olmadığı, teşvik politikalarının organize sanayi bölgelerine yatırım yapılması konusundaki etkisinin önemsiz olduğu, girişimciler için bu bölgeler içerisinde yatırım yapma cazibesinin kalmadığı, dolayısıyla yatırım teşviklerinin önemli bir kısmından yalnızca organize sanayi bölgelerinde faaliyette bulunan işletmelerin yararlandırılmasının sağlanması halinde bu bölgelerin cazibesini arttıracağı ve belirlenen hedefler doğrultusunda önemli bir işleve sahip olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 19 th Century, the industry due to its prominence as a planned development, the United States, the private sector to make a profit; in England established the objectives of the regions lagging behind regions to combat unemployment, the first examples of applications of industrial zones.In Turkey, the first application of these regions began in 1962 with the establishment of Bursa Organized Industrial Zone, as a driving force to encourage development of industrialization and disintegration of balanced regional development was targeted. Has a history of fifty years of organized industrial zones in our country to become a center of attraction mostly applied to a variety of tax and non-tax fiscal incentives. However, its purpose, requirements and possible put into practice the results are analyzed in detail does not give the desired results in many incentive measures.As a result of the Thesis, about the incentives that the legislation applied to a very messy and complicated bureaucracy, failure to solve the problems of energy and sourced from local authorities, regional-sectoral incentive system, enterprises in industrial zones, such as positive discrimination for reasons of organized industrial zones has been seen that far from becoming a center of attraction. Although there are a lot of empty parcels, occupancy rates remain low.Whether the desired level of clustering in these regions, the effect of incentive policies on investment in organized industrial zones are not important, attractive for entrepreneurs to invest in these regions, so a significant portion of investment incentives make use of into ensuring that only businesses operating in organized industrial zones will increase the attractiveness of these regions and will have an important function in accordance with the targets set was concluded.