Karapara aklama ile mücadele amacıyla uluslararası standartlar çerçevesinde getirilen tedbirlerin vergi suçları ile mücadeleye etkileri
The effects to the tax crimes of the measures put into force based on international standards to combat money laundering
- Tez No: 309281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN ÇAŞKURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Karapara aklama ile mücadelede uluslararası standartlarda esas alınmak suretiyle ülkemizde oldukça kapsamlı tedbirler getirilmiştir. Bu tedbirler bastırıcı, önleyici ve kurumsal nitelikli tedbirlerdir. Getirilen bu tedbirler karapara aklama ile mücadele yanında özellikle ekonomik niteliği olan diğer suçlarla mücadeleye de katkı sağlayabilecektir. Bu suçlardan birisi de vergi suçlarıdır.Vergi suçlarının bazılarının aklama suçunun öncül suçu olduğu, müşterinin tanınması kapsamında getirilen tedbirlerin vergi suçları açısından da uygulanabileceği, yükümlülerce MASAK'a intikal ettirilen şüpheli işlem bildirimlerinin de vergi kaçakçılığı suçlarının incelenmesine kaynak teşkil edebileceği görülmektedir. Diğer taraftan, nakit işlem bildiriminin de vergi suçları ile mücadeleye katkı sağlayabileceği, kazanç müsaderesinin vergi ziyaı ve suç gelirlerinin vergilendirilmesine etkisi olabileceği değerlendirilmektedir. Kayıtdışı ekonominin varlığı ise karapara aklama ile mücadeleyi önemli ölçüde etkilemektedir.Tezimizde de karapara aklama ile mücadele amacıyla uluslararası standartlar esas alınmak suretiyle ülkemizde getirilen tedbirlerin vergi suçları ile mücadeleye etkileri incelenmektedir.Anahtar Sözcükler1.Karapara Aklama2.Suç Geliri3.Vergi Suçları4.Müşterinin Tanınması5.Şüpheli İşlem Bildirimi
Özet (Çeviri)
Comprehensive measures regarding money laundering have put into force in Turkey based on international standards. These measures are suppressing, preventive and institutional. These measures will also contribute to combat with other crimes of economic nature besides money laundering. One of these crimes is tax crimes.It seems that some tax offences are predicate offence of money laundering and the measures regarding customer due diligence might be applied to the tax crimes and also suspicious transaction reports conveyed to MASAK by obliged parties constitute a source to examine tax crimes. On the other hand, it is evaluated that cash transaction reports will also contribute to combating tax crimes and confiscation of proceeds of crime might affect to loss of tax and taxation of proceeds of crime. In addition, the presence of underground economy significantly affects to combat money laundering.In our thesis, the effects to combating tax crimes of the measures put into force in Turkey based on international standards to combat money laundering are researched.Key Words1.Money Laundering2.Proceeds of Crime3.Tax Crimes4.Customer Due Diligence5.Suspicious Transaction Reports