Robust airline scheduling with controllable cruise times and chance constraints
Şans kısıtlı ve denetlenebilir uçuş sürelerine sahip dayanıklı havayolu çizelgeleme modeli
  1. Tez No: 309296
  2. Yazar: ASLIGÜL SERASU DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SELİM AKTÜRK, YRD. DOÇ. DR. SİNAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma uçuş blok zamanlarının seyir süresi ve seyir dışı süre olarak iki kısımda incelendiği dayanıklı bir çizelgeleme üzerinedir. Seyir zamanları kontrol edilebilir karar değişkenleriyken seyir dışı süreler rassal değişkenler olarak alınmıştır. Seyir zamanlarındaki kontrol edilebilirlik ve boş süre yerleştirme beraber kullanılarak belirsizlikleri dengelemek ve yolcu bağlantı hizmet seviyelerini en düşük maliyetle garanti altına almak amaçlanmaktadır. Doğrusal olmayan maliyet fonksiyonları ve şans kısıtları ikinci dereceden konik eşitsizlikler ile ifade edilerek eniyi çözümler hızlıca elde edilebilmiştir. Büyük bir Amerikan havayolları için yapılan sayısal hesaplamalar, tek ana üzlü çizelge için saniyeler, 4 üslü çizelge içinse dakikalar içinde çözüm elde edilebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This is a study on robust airline scheduling where flight block times are considered in two parts as cruise time and non-cruise time. Cruise times are controllable and non-cruise times are random variables. Cruise time controllability is used together with idle time insertion to handle uncertainty to guarantee passenger connection service levels while ensuring minimum costs. The nonlinearity of these cost functions are handled by representing them via second order conic inequalities. The uncertainty in non-cruise times are modeled through chance constraints on passenger connection service levels, which are expressed using second order conic inequalities using the closed form equations. Congestion levels of origin and destination airports are used to decide variability for each flight. Computational study shows exact solutions can be obtained by commercial solvers in seconds for a single hub schedule and in minutes for a 4-hub daily schedule of a major US carrier.